Obilne padavine napravile su probleme u brojnim gradovima u Bosni i Hercegovini. Štab za vanredne situacije proglasio je danas vanredno stanje u 16 mjesnih zajednica u Banjaluci. Vanredna situacija proglašena je u Gradišci i Prijedoru. Kritično je u Ključu i Sanskom Mostu, gdje nivo Sane neprestano raste. Građani Sanskog Mosta su na terenu i pomažu nadležnima. U Velikoj Kladuši zbog poplava proglašeno stanje elementarne nepogode. Na području opštine Srbac poplavljeno je 30 kuća. Teška situacija je i u Čelincu i Laktašima.
Vanredna situacija u 16 mjesnih zajednica u Banjaluci, u Sanskom Mostu stanje prirodne nesreće – na terenu i građani
I dalje kritično u Sanskom Mostu, poplave prijete selima
Obilne padavine, koje neprestano traju od jučer, prouzrokovale su ozbiljne probleme na području općine Sanski Most. Povećan vodostaj rijeke Sane ugrozio je mnoga naselja, dok se rijeka Bliha izlila iz korita, usljed čega je poplavljen dio naselja Alagića polje. Pored nabujalih vodotokova, značajne probleme izazivaju i podzemne vode koje ugrožavaju naselja Aganovići i Karići.
Najkritičnija situacija trenutno je u selu Trnova, koje je najviše pogođeno poplavama. Ako se padavine nastave, očekuje se da će ovo područje trebati hitnu pomoć nadležnih službi.
Načelnik Općine Sanski Most Mensur Seferović istakao je da su općinske službe na terenu i prate stanje u ugroženim područjima. Ključ na ivici poplave, vodostaji rastu, vreće s pijeskom spriječile katastrofu
Rijeke Sana i Sanica izlile su se iz korita na području općine Ključ, ali prema trenutnim informacijama, stambeni objekti nisu ugroženi. Poplavljeni su poljoprivredni tereni i određene putne komunikacije, dok nadležne službe aktivno prate situaciju i provode preventivne mjere.
Vodostaj rijeke Sane, izmjeren u 15 sati na Hidrometeorološkoj stanici Ključ, iznosio je 293 cm, dok je na stanici Sanica vodostaj rijeke Sanice iznosio 336 cm. Situacija se pažljivo prati, a iz Općine Ključ zahvaljuju građanima koji aktivno pomažu Civilnoj zaštiti na terenu.
Načelnik Općine Ključ Jasmin Musić, zajedno s pripadnicima Civilne zaštite, nalazi se na terenu i prati razvoj situacije.
“Na kritičnim lokacijama u Donjoj Sanici i Kamičku postavljene su vreće sa pijeskom, a trenutno nema poplavljenih domaćinstava. Angažirana je i Služba za sanaciju i čišćenje terena JKP RAD d.o.o. Ključ, koja poduzima sve neophodne mjere zaštite od poplava” saopćeno je iz Općine Ključ.
Novi Grad: Una i Sana i dalje rastu
Vodostaji Une i Sane u Novom Gradu su u porastu, a na području ove lokalne zajednice na snazi su redovne mjere odbrane od poplava. Vodostaj Une je 498 centimetara i viši je za 27 centimetara u odnosu na mjerenje u 13.00 časova, rečeno je Srni u opštinskom Odsjeku za civilnu zaštitu.
Vodostaj Sane iznosi 528 centimetara i viši je za 32 centimetara u odnosu na mjerenje u 13.00 časova.
Poplave na području Srebrenika, aktivirano nekoliko novih klizišta
Na području Srebrenika zbog začepljenja cijevi na putu prema Tutnjevcu Špionica Centar došlo je do izlijevanja vode po putu. Intervencijom PVJ-Srebrenik put je stavljen u funkciju. Poplavljeno je više dvorišta u naselju Cerik Špionica kao i veća površina poljoprivrednog zemljišta u mjesnom području Špionica. Poplavljeno je oko 450 dunuma poljoprivrednog zemljišta.
Ekipe GSCZ nalaze se na terenu odakle se očekuju daljnje informacije, saopćeno je iz FUCZ.
Kanton Sarajevo: Vodostaji rijeka u opadanju
Vodostaji na području Kantona Sarajevo su u opadanju. Iz Operativnog centra Kantonalne uprave civilne zaštite navode da se situacija stabilizuje. Iako je prema informacijama iz OC CZ KS rečeno da je situacija bolja nego jučer i da danas nema razloga za zabrinutost, kiša koja i dalje pada stanovnicima MZ Širokača stvara probleme.
Proglašena vanredna situacija u Gradišci
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić proglasio je danas stanje vanredne situacije u ovom gradu.
Na području grada tokom noći izlile su se riječice Vrbaška, Lubina i Jablanica, magistralni putevi prema Kozarskoj Dubici i Gornjim Podgradcima i Turjaku su u prekidu.
“Najviše kuća je poplavljeno u mjesnoj zajednici Vrbaška, oko 50, uglavnom u zaseoku Krajčinovci, te nekoliko domaćinstava i kuća u Lužanima, Grbavcima, Donjim i Gornjim Podgradcima”, rekao je Adžić.
Vodostaj rijeke Save jutros u Gradišci je iznosio 605 centimetara, do utorka se očekuje da će vodostaj dostići 800 centimetara.
U Tesliću proglašeno stanje vanredne odbrane od poplava
Zbog naglog porasta vodostaja rijeke Usore i njenih pritoka, Štab za vanredne situacije opštine Teslić donio je odluku o proglašenju vanredne odbrane od poplava.
Rijeka Usora prouzrokovala je velike probleme u saobraćaju na području Doboja. U Velikoj Kladuši zbog poplava proglašeno stanje elementarne nepogode
Načelnik Općine Velika Kladuša Boris Horvat, zajedno s članovima Civilne zaštite, obišao je kritična područja pogođena poplavama kako bi se lično uvjerio u stanje vodostaja i mogućnost daljnjeg pogoršanja situacije na području te općine, nakon čega je zakazao vanrednu sjednicu štaba Civilne zaštite na kojoj je donesena odluka o proglašenju stanja elementarne nepogode.
Vodostaj rijeke Kladušnice dosegao je 204 cm te se već izlila na nekoliko lokacija. Najkritičnija situacija je na putnom pravcu Drmaljevo – Trnovi, gdje je zbog izlivanja vode prekinuta jedina komunikacija prema azilu. Također, vodostaj rijeke Glinice je u stalnom porastu, što dodatno otežava situaciju.
“S obzirom na nepovoljne vremenske prilike i prijetnju daljnjih poplava, donijeli smo odluku o proglašenju stanja elementarne nepogode. Sve raspoložive službe su angažirane, a situaciju pratimo konstantno”, istakao je Horvat.
Nastava obustavljena u 40 osnovnih škola u Republici Srpskoj
U Republici Srpskoj nastava je zbog problema uzrokovanih obilnim padavinama obustavljena u 40 osnovnih škola, dok u 12 osnovnih škola na području Banjaluke i Kotor Varoša časovi traju 30 minuta.
Prema informacijama koje su škole dostavile Ministarstvu prosvjete i kulture, nastava je obustavljena u svim osnovnim i srednjim školama na područjima u kojima je proglašena vanredna situacija, te u određenom broju škola na drugim područjima zahvaćenim ovom elementarnom nepogodom, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture RS.
U skladu sa odlukama lokalnih kriznih štabova o proglašenju vanredne situacije u tim jedinicama lokalne samouprave, nastava je obustavljena u svim osnovnim i srednjim školama na području Laktaša, Čelinca, Stanara, Teslića, Gradiške, Modriče, Dervente, Prijedora, kao i u određenom broju škola u Prnjavoru, Novom Gradu, Brodu, te u Banjaluci.

Zbog poplava u Sanskom Mostu proglašeno stanje elementarne nepogode
Na području Sanskog Mosta danas je proglašeno stanje elementarne nepogode uslijed obilnih padavina koje su dovele do izlijevanja rijeka u toj općini. Potvrdio je to načelnik općine Mensur Seferović, koji je kazao da je nakon svih urađenih analiza Krizni štab proglasio stanje elementarne nepogode na području Sanskog Mosta i da je aktivirana i zvučna sirena.
“Svi podaci pokazuju da je stanje alarmantno. Odsječeni su nam mjesna zajednica Trnava, mjesna zajednica Šehovci, Jelašinovci, Došinovići, jedan dio Skucanog Vakufa i neko uže gradsko područje: Banjalučka ulica i neki drugi dijelovi”, kazao je načelnik Seferović.
Mještani Sanskog Mosta su na terenu i pomažu pripadnicima Civilne zaštite u pripremi nasipa i zaštiti od poplava. Vodostaji su u porastu na području Banjaluke, Bihaća, Prijedora, Cazina i Bosanske Krupe, dok je situacija nešto mirnija u drugim dijelovima BiH gdje je jutros zabilježena stagnacija vodostaja.
U opštini Srbac poplavljeno 30 kuća
Na području opštine Srbac zaplavljeno je tridesetak kuća, uglavnom u selima Lijevče polja uz lijevu obala Vrbasa, rečeno je na današnjoj sjednici opštinskog Štaba za vanredne situacije. Načelnik opštine i komandant Štaba Mlađan Dragosavljević rekao je da su vodostaji svih rijeka u znatnom porastu i dodao da su svi raspoloživi kapaciteti stavljeni u funkciju kako bi se zaštitili ljudi i materijalna dobra, te omogućilo normalno odvijanje saobraćaja.
“Situacija je tokom noći dodatno otežana, zaplavljeno je više od 20 kuća u Liliću gdje je situacija trenutno najkritičnija. U Martincu, gdje su zaplavljene tri kuće, morali smo jedno domaćinstvo evakuisati. Imamo problema i sa bujičnim tokovima, naročito u Lepenici gdje se izlila rječica koja je zaplavila nekoliko domaćinstava i prekinula putnu komunikaciju prema Gornjoj Lepenici i Srđevićima”, naveo je Dragosavljević.
U Gradačcu jedna porodica evakuisana zbog klizišta
Usljed obilnih padavina na području Gradačca deset stambenih objekata je pod vodom i jedna porodica je evakusiana zbog reaktivnog kližišta. Zbog novonastale situacije, iz bezbjedonosnih razloga danas nema nastave u centralnoj i u područnim školama na području Gradačca. Iz Službe civilne zaštite Grada Gradačac saopćili su da obilaze teren te da su u kontaktu s rukovodstvima mjesnih zajednica.
Srednjobosanski kanton: Obilne padavine izazvale poplave i klizišta
Zbog obilnih padavina i rasta vodostaja rijeka, Srednjobosanski kanton suočava se s poplavama i klizištima, a nadležne službe su na terenu i poduzimaju mjere zaštite. U općini Travnik, rijeka Bila u MZ Mehurić dostigla je kritičan nivo, dok ušće rijeke Jasenice prijeti izlijevanju i ugrožava dva stambena objekta. U MZ Zagrađe došlo je do odrona lokalnog puta i aktivacije klizišta, dok su u MZ Gluha Bukovica ugroženi stambeni objekti zbog visokog vodostaja, saopćila je Federalna uprava Civilne zaštite (FUCZ).
U MZ Han Bila, rijeka Bila se izlila na više lokacija, poplavila poljoprivredne površine i ugrozila objekte, a dodatne probleme stvorilo je ispuštanje vode iz brana. U MZ Turbe, rijeka Lašva je na nekoliko lokacija u kritičnom vodostaju, dok su u Kreševu zabilježeni problemi s klizištima. U općini Busovača, rijeka Lašva se izlila u donjem toku, pri čemu je ugroženo naselje Gavrine kuće na Katičkom polju.
Nadležne službe i mehanizacija su na terenu, poduzimaju sanacijske mjere i prate situaciju. Građanima se preporučuje oprez, a u kritičnim područjima dostupna je pomoć civilne zaštite.
Vodostaj rijeke Bosne u Zenici u opadanju
Vodostaj rijeka na području Zeničko-dobojskog kantona u blagom je opadanju. Prema najavama meteorologa, padavinski talas trebao bi potrajati do večeras, a u noći na subotu očekuje se postepeno slabljenje i prestanak padavina u svim krajevima. Premijer Zeničko-Dobojskog kantona (ZDK) Nezir Pivić obišao je područje Doboj Juga koje je najviše pogođeno poplavama u ovom kantonu. Na ušću rijeke Usore u rijeku Bosnu dočekao ih je općinski načelnik Mirnes Tukić i upoznao sa situacijom.
“Dolazi do stagnacije i smirivanja stanja na terenu. Smatramo da ćemo ovaj problem riješiti u Doboj Jugu. Imamo pumpe s kojim se pokušava izbaciti voda. Ako ne bude većih padavina, vjerujem da bi se stanje moglo smiriti tokom noći”, izjavio je Pivić.
Naveo je da su ekipe na terenu i mehanizacija u pripravnosti te ako bude potrebno da će se brzo reagovati.
Brčko distrikt poduzima mjere zbog obilnih padavina i mogućih poplava
Zbog obilnih padavina i mogućnosti poplava, u Brčko distriktu BiH u petak je održana konferencija za medije na kojoj su predstavnici nadležnih službi izvijestili o trenutnom stanju i poduzetim mjerama.
Šef Odjela za javnu sigurnost Brčko distrikta BiH Egrin Huseinović izjavio je da su službe Pododjela za zaštitu i spašavanje u stanju pripravnosti te da prate vodostaj rijeke Save. Istaknuo je da bi uskoro mogle biti proglašene redovne mjere zaštite od poplava ako vodostaj Save u Šamcu dostigne 6,5 metara, priopćeno je iz Vlade Brčko distrikta BiH.
Šef Pododjela za zaštitu i spašavanje Mićo Simikić kazao je da službe osiguravaju prijevoz pacijenata na dijalizu i njihov povratak kući, kao i zaštitu mostova od mogućih oštećenja. Građanima je poručio da se u slučaju potrebe mogu javiti na broj 123.
Vanredna situacija u 16 banjalučkih naselja
Vanredna situacija proglašena je u 16 banjalučkih naselja koja su ugrožena usljed obilnih padavina, odučio je Štab za vanredne situacije. Vanredna situacija proglašena je u naseljima Prijakovci, Česma, Kuljani, Motike, Srpska Toplice, Potkozarje, Lazarevo jedan i Lazarevo dva, Šargovac, Bistrica, Priječani, Piskavica, Karanovac, Majdan, Mišan Han i Stratinska.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković rekao je nakon sjednice da je riječ o mjesnim zajednicama koje se nalaze duž obale rijeke Vrbas i drugih rijeka i bujičnih potoka. On je istakao da je situacija na terenu teška, ali su preduzete sve potrebne mjere za zaštitu građana i imovine.
Voda ušla u 100 domaćinstava u Laktašima, na terenu mehanizacija
Na području Laktaša voda je ušla u 100 domaćinstava, a nadležne službe čine sve da pomognu stanovništvu na poplavljenim područjima, izjavio je gradonačelnik Miroslav Bojić.
“Tokom noći smo imali četiri evakuacije starijih lica koje su izveli pripadnici Profesionalne vatrogasne brigade Laktaši. Zatvoreno je desetak lokalnih puteva i policija je neprestano na terenu”, rekao je Bojić.
Gradonačelnik je naveo da su se izlile lokalne rijeke Turjanica, Mahovljanska, Slatinka, Vukešnica, ali da je situacija pod kontrolom. U mjestu Jablan poplavljeno je desetak domaćinstava. Izrazio je nadu i da neće biti problema sa rijekom Vrbas koja je visokog nivoa u Mjesnoj zajednici Trn. Štab za vanredne situacije Laktaša, apelovao je na radno sposobno stanovništvo da se odazovu na akcije pakovanja i postavljanja vreća sa pijeskom gdje god je to potrebno.