U Tuzli su održani neurološki susreti simboličnog naziva „Neurologija u 21. stoljeću“. Govoriće se o svim najznačajinijim dijelovima neurologije, a eminentni znanstvenici pokušat će dati odgovore na pitanje šta je u toj oblasti učinjeno u 21. stoljeću i u čemu je Neurologija napravila iskorak, odnosno što se sve može još dodatno učiniti u budućnosti.
U svijetu je došlo do iznimno velikog napretka u terapijskom i dijagnostičkom smislu kod mnogih neuroloških bolesti pa čak i kod onih koje su donedavno bile i bez prognoze i bez lijeka, kao što su mišićna artrofija ili moždani udar. Sada su pred ovim ljudima liječnicima i znanstvenicima novi izazovi, prije svega u liječenjima bolesti demencije koja uzima maha.
prof. dr. MIRJANA VIDOVIĆ, predsjednica Udruge neurologa TK
Ali nam je cilj da vidimo šta mi u budućnosti možemo učiniti za dementne pacijente. Da li će naš zdravstveni sistem biti u mogućnostima da se nosi sa svim izazovima koje takvi pacijeti zahtijevaju? Da li ćemo i mi u BiH moći pružiti našim pacijentima s demencijom zaštitu i brigu onakvu kakvu će imati negdje na Zapadu i kakvu zaslužuju.
Demencija postaje sve veći ekonomski, medicinski i socijalni problem. A mi smo uspjeli na neurološkim susretima saznati da je nju lako prevenirati jer su terapijske mogućnosti dosta velike ako se dođe liječniku u ranoj fazi bolesti.
prof. dr. DŽEVDET SMAJLOVIĆ, šef Katedre na predmetu Neurologija
Dijagnoza Alzheimerove bolesti ne može biti prostija. Tu postoje jedan ili dva testa koje vi uradite I za petnaest minuta imate pred sobom jasnu sliku ide li ta osoba prema Alzeimeru ili ne. Međutim, mi kao I sve, zdravlje počinjemo cijeniti tek kada ga izgubimo i onda se stvara problem kada dijagnostička slika bude već razvijena I tada su naše mogućnosti značajno smanjene.
Zanimljivo je da će se posebno na neurološkim susretima govoriti o ugradnji čipova u ljudski mozak.
Prof. dr. AIDA ŠEHANOVIĆ, načelnica Klinike za neurologiju UKC Tuzla
Plan nam je da napravimo jedan iskorak kako bi ljekari iz Tuzle otišli na edukaciju i u konačnici uvjerimo one koji to financiraju i da se u Tuzli to radi. Potreba postoji. Pacijenti ne treba da nam idu po bijelom svijetu, da se liječe iz samog razloga što Tuzla i BiH imaju jako dobre stručnjake koji to mogu raditi i u našim centrima.
Neurološki susreti su ove godine veoma značajni jer ljudski mozak postaje sve zanimljiviji. Posebno kada znamo da moderna neuroznanost pokazuje da postoji stvarna mogućnost da mozak, uz odgovarajuće stimulacije, može potaknuti vlastito ozdravljenje.