Stigli su prvomajski praznici i produženi vikend, a i ljetna sezona je pred vratima. Brojne su destinacije u Bosni i Hercegovini koje svojim gostima nude odmor, ai i dozu adrenalina. Za mnoge smo samo čuli, gledali ih na malim ekranima ili čitali o njima na društvenim mrežama, a te destinacije već godinama privlače posjetitelje iz svih dijelova svijeta. Jedno od tih odredišta su Japodski otoci, na krajnjem sjeverozapadu BiH, nadomak Bihaća, smješteno između dva nacionalna parka – Una i Plitvice u Hrvatskoj. Gost novog dana bila je turistička radnica Mauela Šušnjar.
Naša gošća u uvodu gostovanja ističe da su pripreme za nadolazeću sezonu već uveliko u toku, jer, poučeni prethodnim iskustvom “kako dolazi proljeće krenu i turisti iz raznih dijelova svijeta”. Spremni smo za sezonu 2025, dodaje.
“Spremni smo za sezonu 2025”
Na pitanje šta to Japodske otoke čini posebnim mjestom, odgovara:
“Možete doći da ništa ne radite, da uživate u tišini i prirodi, zvuku rijeke Une, a možete doživjeti i adrenalinski dan, jer možete da odete na rafting, što je jedna od naših osnovnih djelatnosti, da izazovete sami sebe, ali definitivno svi koji probaju spust rijekom Unom se vrate. Japodski otoci kao turistička destinacija ima za svakog nešto da ponudi, od porodica s djecom do avanturista”.
Kada su u pitanju rezervacije smještaja i aktivnosti unutar Japodskih, Šušnjar ističe da se trenutno popunjavaju mjeseci koji označavaju jek sezone – juni, juli i august, ali ističe da već sada se javljaju gosti s upitima za mjesec septembar, što samo govori o popunjenosti kapaciteta.
“Dosadašnjim rezervacijama možemo već sada prihvatiti činjenicu da će ovo biti jako dobra sezona”, dodaje.
Govoreći o profilu gostiju koje posjećuju ovu turističku atrakciju, kazala je da zbog blizine granice s Europskom unijom česti su gosti iz Austrije, Slovenije, Srbije i Hrvatske, ali česti su i domaći gosti.
“Ali sigurna sam da ima Bosanaca i Hercegovaca koji nikad nisu bili u ovom dijelu zemlje”, naglašava.
Ono što goste najviše impresionira tokom posjete je rijeka Una.
“Rijeka Una je naše blago, naš dragulj, da nema Une ne bi bilo ni turizma. Svi su oduševljeni kako je čista, bistra, odlična za osvježenje ljeti, rijetkost je to u vrijeme u kojem živimo – rijeke i priroda su onečišćeni, a mi se možemo pohvaliti. Svi se vraćaju i to je nama nagrada”, naglasila je Šušnjar.
Što se tiče noviteta u sadržaju koji se nudi turistima, pojašnjava kako se svake godine sadržaj obogaćuje. Od kućica na drvetu, kupola, tu je sada i novi tip smještaja – sojenice. Uvedene su biciklističke ture, daske za szurfanje – popularni SUP, unske lađe, rafting, i mnoge druge aktivnosti.
Sadrzaj se trudimo da obogatimo: vise setnica po J otocima, stvorili vise drugacijeg smjestaja – kucice na drvetu, kupole zavrsili smo i novi tip smjestaja to su sojenice, uveli biciklisticke ture. Imam jos unske ladje, rafting, daske za surfanje SUP, svi odlaze zadovoljni.
Cijene, naglašava, se nisu mijenjale uprkos inflaciji u zemlji, jer, kako je naglasila, “ne želimo da Japodski otoci budu nešto prihvatljivo samo osobama s boljim kućnim budžetom, trudimo se da zadržimo cijene pored svih inflacija i da smo svima pristupačni”.
A šta mogu posjetitelji da vide izvan ovog svojevrsnog parka prirode?
U suradnji s Turističkom zajednicom Grada Bihaća i lokalnim vodičima, sve ovisi o turistima i sadržaju kojeg žele da vide.
Ono što izuzetno privlači pažnju gostiju je Aerodrom Željava, koja je posebno zanimljiva strancima, zatim srednjovjekovni grad Ostrožac, stara jezgra grada Bihaća, ali i sam Nacionalni park Una, kao i Nacionalni park Plitvička jezera u Hrvatskoj.