U okviru Međunarodne kulturne manifestacije “Mostarsko ljeto 2025” publiku očekuje bogat program i ove sedmice.
Centar za kulturu Mostar i Udruženje likovnih umjetnika BiH (ULUBiH) predstavljaju kolektivnu izložbu “Mali format” koja će biti upriličena u utorak 8.7. 2025. godine, u Centru za kulturu Mostar, sa početkom u 20:30 sati.
Na izložbi su zastupljeni umjetnici iz cijele Bosne i Hercegovine. Ova postavka svečano je predstavljena 19. decembra 2024. godine u sarajevskoj galeriji Roman Petrović. Autori su imali priliku da se svojim radovima predstave intuitivno, na način koji ih kao stvaraoce definira. Tu su radovi afirmiranih umjetnika i dugogodišnjih stvaralaca. Slikarske tehnike zastupljene na ovoj izložbi su: akvarel, akril na platnu, tuš tehniku, skulpturu, instalacije. Na ovogodišnjoj izložbi članice i čanovi ULUBiH-a promišljeno, razigrano, ozbiljno i maštovito uspijevaju prikazati jedinstvenosti svojih likovnih izraza u granicama formata 30x30cm te učiniti da posmatrači dobiju slobodu sanjarenja. Dopuštene su klasične tehnike i standarni mediji izražavanja, saopćili su organizatori.
U organizaciji Muzeja Hercegovine Mostar u četvrtak, 10.7. 2025. godine, bit će upriličena izložba fotografija “Kroz objektiv Vejsila Ćurčića”. Izložba će biti otvorena u Spomen kući Svetozara Ćorovića sa početkom u 20 sati.
Izložbom “Kroz objektiv Vejsila Ćurčića” se želi ilustrirati rad ovog bosanskohercegovačkog polimata kroz prizore uhvaćene u fotoaparatima koje je Ćurčić koristio. Izložbom bi se pokazalo njegovo djelovanje primarno u poljima arheologije i etnografije, ali i drugim naučnim oblastima, te nekoliko prizora iz Mostara iz prve polovine 20. stoljeća.
Iste večeri u četvrtak, 10.07. u 21 sat, u Narodnoj biblioteci Mostar, bit će upriličena promocija knjige “Most na Drini” autora Andreja Nikolaidisa.
Napisana u obliku nedovršenog e-maila koji cinična pripovjedačica, strankinja, šalje svojoj ljubavnici, ova gotska novela vodi nas u savremeni Višegrad. Jasno, i naslovom i tekstom, gradeći ironičan kontrapunkt Andriću, Nikolaidis nam ne nudi junačku prošlost, nego zločinačku sadašnjost slavne ćuprije. Po njoj i oko nje hodaju silovatelji, ubice, spaljivači živih ljudi, čije krvavo naslijeđe ne može prekriti šarena fasada Andrićgrada. Zlo u ovoj noveli, kao i u prošlosti ovog uništenog gradića na Drini, naprosto pobjeđuje. Junakinja neće izbjeći sudbinu višegradskih Bošnjakinja i Bošnjaka. Štaviše, sve će o prošlosti naučiti svojom kožom i svojim tijelom.
Na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Mostaru u subotu, 12.7. 2025. godine, bit će odigrana predstava “Hasanaginica” autora Mirze Begovića, u režiji Irfana Kasumovića, sa početkom u 20 sati.
„Meni kao autoru dramskog teksta, bilo je važnije ispričati priču koju ne znamo, a možemo naslutiti, nego onu koju smo saznali iz same balade i koja nas vodi do poznatog tragičnog kraja. Poštujući sadržajno, stilski i epohalno samu baladu ‘Hasanaginica’, ovaj tekst, a na kraju i sama predstava, je i propitivanje političke, društvene, klasne i sociološke stvarnosti na primjerima koji se stoljećima ponavljaju na ovim prostorima, što vrlo često, pa i na primjeru same ‘Hasanaginice’, sa sobom nosi žrtve i stradanja, a posljednja žrtva, barem u našem slučaju, jeste sama ljubav“, zapisao je o predstavi autor Mirza Begović.
Glumačku postavu čine Adna Kaknjo, Irfan Kasumović, Remira Osmanović, Nusmir Muharemović, Emir Sejfić, Mirza Ćatibušić, Zerina Mujkić i Nermin Hodžić. Predstava je nastala u koprodukciji Narodnog pozorišta u Mostaru, Narodnog pozorišta Tuzla i Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, dok je nosilac projekta i producent BKC „Alija Izetbegović“ Kalesija.
Iste večeri subota, 12.07., u 21:30 sati, u Muzičkom centru Pavarotti bit će održan koncert Sevdi Mustafa benda.
Ideju o stvaranju ovog banda donio je Mustafa Šantić, poznati muzičar i bivši član Mostar Sevdah Reunion sa nekoliko svojih kolega muzičara 2008. godine, s ciljem da očuva duh tradicionalne sevdalinke kroz autentične interpretacije i zvuk.
Bend čine vrhunski instrumentalisti koji koriste harmoniku, klarinet, violinu, gitaru, bas i bubnjeve, čime stvaraju toplu, bogatu muzičku atmosferu. Njihov repertoar obuhvata klasične sevdalinke i narodnu muziku s prostora bivše Jugoslavije, a stil im karakteriše emotivna dubina i povezanost s narodnom tradicijom.
Organizatori manifestacije su: Centar za kulturu Mostar, Narodno pozorište u Mostaru, Muzej Hercegovine Mostar, Narodna biblioteka Mostar, Pozorište lutaka u Mostaru i Muzički centar Pavarotti.
Generalni sponzor manifestacije je Vlada HNK, dok su sponzori Skupština HNK, Grad Mostar, Turistička zajednica Grada Mostara, Turistička zajednica HNK i kompanija BH Telecom.