Već neko vrijeme na društvenim mrežama postoji mnogo savjeta o započinjanju dana sa supenom kašikom maslinovog ulja. Ali da li je to zaista korisno?
Mnogi blogeri i influenseri se oglašavaju na ovu temu, promovišući konzumaciju jedne supene kašike maslinovog ulja na prazan stomak. Obećavaju “detoksikaciju”, “ubrzanje metabolizma” i slično, ali treba naglasiti da te osobe nisu zdravstveni stručnjaci.
To postavlja pitanje: da li je zaista korisno konzumirati maslinovo ulje na prazan stomak? Znamo da ekstra djevičansko maslinovo ulje (nerafinisano i najvišeg kvaliteta) ima blagotvorna svojstva. Istraživanja pokazuju da redovna konzumacija ovog ulja može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti. Ključne komponente maslinovog ulja su: oleinska kiselina (do 80%), koja ima protuupalno djelovanje, polifeloni – djeluju kao antioksidansi, vitamin E – štiti ćelijske membrane, skvalen – podržava metabolizam lipida, prenosi Metropolitan.
Šta se dešava u tijelu kada konzumirate ulje na prazan stomak?
Kašika maslinovog ulja na prazan želudac pokreće niz fizioloških reakcija. Masti stimulišu lučenje hormona holecistokinina, koji signalizuju žučnoj kesi da se isprazni. To može izazvati osjećaj “čišćenja tijela”. Međutim, važno je znati da kod zdravih ljudi žučna kesa već normalno funkcioniše bez dodatne stimulacije. Žuč se redovno oslobađa kada se konzumira hrana koja sadrži masti. Konzumiranje maslinovog ulja na prazan želudac zapravo ne donosi nikakve posebne koristi , ali može izazvati nuspojave. Najčešći su mučnina, dijareja i nelagoda u želucu zbog naglog unošenja koncentrovanih masti u probavni sistem.
Poseban oprez potreban je osobama sa žučnim kamencima, hroničnim pankreatitisom, sindromom iritabilnog crijeva i gastroezofagealnom refluksnom bolešću. Kod njih ulje može pogoršati simptome. Postoje razni mitovi o konzumiranju maslinovog ulja, na primjer, da ono potiče gubitak težine. Pa, jedna supena kašika ulja sadrži oko 120 kalorija. Bez smanjenja ukupnog unosa kalorija, ono čak može doprinijeti debljanju . Također se kaže da čisti jetru. Treba reći da se jetra čisti sama, uz pomoć vlastitih enzima. Kod zdravih ljudi, dodatna stimulacija neće poboljšati ovu funkciju.
Kako pravilno uključiti maslinovo ulje u svoju ishranu?
Umjesto da ga konzumirate na prazan želudac, bolje ga je uključiti u svoje svakodnevne obroke na prirodan način:
– kao preljev za salate od svježeg povrća,
– dodavanjem gotovim jelima nakon kuhanja,
– za lagano pečenje na niskim temperaturama
Preporučena dnevna količina je otprilike 1,5 supene kašike, raspoređene u različite obroke. Naravno, o ovom pitanju se možete konsultovati i sa svojim ljekarom: specijalista će vam najbolje moći dati savjet i odgovoriti na vaše dileme.