Period je velikih vrućina, kada na otvorenom vlada velika opasnost od ugriza zmija. Osim brzine intervencije, važan je protivotrov. U narednim minutama, donosimo priču o tome da li ima dovoljno seruma protiv zmijskog otrova u zdravstvenim ustanovama u Bosni i Hercegovini, te šta kažu doktori urgentne medicine, koji prvi djeluju kada su ovakve intervencije u pitanju. Njihovih savjeta važno se pridržavati.
U Institutu za javno zdravstvo RS saopštili su da su u zdravstvenim ustanovama u RS trenutno na stanju ograničene količine seruma protiv zmijskog otrova, te da je nabavka u toku, pa su pozvali građane na dodatni oprez. U Skupštini grada Istočno Sarajevo čak su pojedini odbornici upozorili da ga tamošnji Dom zdravlja uopšte nema, ali zvaničnu potvrdu danas nismo dobili.
“Apelujemo na građane da budu dodatno oprezni, uz provođenje ranije objavljenih preporuka i mjera predostrožnosti koje mogu znatno umanjiti mogućnost ujeda zmija”, saopštili su iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.
U Federaciji Bosne i Hercegovine većina zdravstvenih ustanova za sada ima dovoljne količine ovog seruma.
“Zavod za javno zdravstvo je počletkom godine kao podršku zdrav ustanovama dostavio ažurirane podatke distributera koji imaju raspolažu ovim serumom, prema tim podacima, a u slučaju pomoći, saradnja među ustanovama omogućava brzo djelovanje”, kaže dr. Mia Blažević, epidemiolog u Zavodu za javno zdravstvo FBiH.
Hitna služba u Banjaluci imala je od početka ljeta jedan slučaj ujeda zmije otrovnice. Uputila je nekoliko savjeta građanima, od onih da je pored poziva hitne pomoći potrebno strogo mirovati i ni slučajno ne paničiti.
“Nema više onog zasjecanja u obliku slova iks i isisavanja krvi, to se više ne radi, nemojte takođe ni stavljati led na ugriženo mjesto, jer on samo poboljšava nekrozu koja se javlja. Ono štop mogu je imobilisati ekstremitet”, objašnjava dr. Nevena Aleksić iz Hitne pomoći Banjaluka.
Doktori Hitne pomoći u Sarajevu navode da su imali intervencije u kojima se sumnjalo na ugriz zmije, ali da je davanje seruma najbezbjednije u bolničkim uslovima.
“Sam serum nije baš tako ni siguran za davanje na terenu, postoji velika šansa da izazove jake alergijske reakcije, pa se njegova upotreba uglavnom ostavlja za bolničke uslove”, navodi dr Amar Kadrić iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Sarajevo.
U Bosni i Hercegovini od 14 vrsta zmija otrovnice su tri: poskok, šarka i planinski šargan. Opasnostima njihovog ugriza posebno su izloženi planinari, ali i stanovnici juga zemlje. Savjeta ljekara važno se strogo pridržavati, jer je otrov ovih zmija u velikoj mjeri smrtonosan.