Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH u prošloj godini nije donijela niti jednu odluku, ali je na plaće potrošeno skoro 1,3 miliona KM. Pokazao je to revizorski izvještaj koji je nedavno objavljen. Revizori su istakli da se članovima ove Komisije, a to su Faruk Kapidžić (SDA), Zoran Mikulić (DF) i Anđelina Ošap Gaćanović (SNSD), plaća obračunava s koeficionetom 8, a kada se to pomnoži sa osnovicom dobije se plaća od nešto više od 5.000 KM. No, problem je što Komisija, a što utvrđuju u ravizori, nije donijela niti jednu odluku tokom prošle godine.
Međutim, revizori su svjesni da je rad ove Komisije blokiran zbog političkih razlika.
“Komisija se suočava sa značajnim problemima u radu, a što je posljedica različitog pogleda članova Komisije po pitanju tumačenja Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH, u smislu djelokruga rada Komisije i aktivnosti u njenoj nadležnosti. Prema prezentovanim podacima, Komisija u 2024. godini nije donijela niti jednu odluku o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom, odluku o ukidanju odluke odnosno statusa nacionalnog spomenika niti odluku o neispunjavanju statusa nacionalnog spomenika”, naveli su revizori.
Oni su dodali da je Komisija tokom 2024. godine održala četiri sjednice te pet sastanaka, a zapisnik je usvojen sa tri održane sjednice. No, revizori su utvrdili da se Komisija rasipala i sa plaćenim odsustvima. Kako se pojašnjava, Zakonom o radu u institucijama BiH propisano je da zaposlenik ima pravo na odsustvo s rada uz naknadu plaće do sedam radnih dana u jednoj kalendarskoj godini – plaćeno odsustvo u slučaju: stupanja u brak, porođaja supruge i teže bolesti ili smrti člana užeg domaćinstva i zadovoljavanja vjerskih, odnosno tradicijskih potreba ili drugih slučajeva utvrđenih aktom poslodavca.
Izuzetno, poslodavac je dužan da omogući zaposleniku odsustvo do šest radnih dana u jednoj kalendarskoj godini, radi zadovoljavanja njegovih vjerskih, odnosno tradicijskih ili drugih potreba, s tim da se odsustvo od dva dana koristi uz naknadu plaće – plaćeno odsustvo.
Međutim…
“Konstatovali smo da je Komisija svojim zaposlenim odobravala korištenje plaćenog odsustva do sedam dana radi zadovoljenja vjerskih odnosno tradicijskih potreba, a ne dva dana kako je propisano zakonom. Također, Komisija je odobravala korištenje plaćenog odsustva i za druge vanredne situacije lične prirode, čiju opravdanost cijeni izvršni funkcioner. Druge vanredne situacije lične prirode ne odnose se na situacije propisane Zakonom o radu u institucijama BiH za koje zaposlenik ima pravo na plaćeno odsustvo do sedam radnih dana, a nisu nam predočeni dokazi o kakvim vanrednim situacijama je riječ. Navedeno je regulisano Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o radnom vremenu, odmorima i odsustvima u Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika iz 2018. godine”, istakli su revizori