Bh. državni političari (SDA/SNSD/HDZ/DF) koji su ionako najplaćeniji u regiji su jučer sebi podigli plate za dodatnih 500 KM !
Samo za plate i naknade parlamentaraca iz budžeta se potroši više desetina miliona maraka, što je apsurdno kad pogledamo socijalno stanje u zemlji. Nažalost, ne implementacija izbornih rezultata sa izbora 2018 godine nas je uvela u šizofrenu političku situaciju koja se reflektuje kroz hronični nerad parlamenata svih nivoa. Nikad se u politici nije manje radilo, a neosnovano vise naplaćivalo, pa praktično možemo govoriti o plaćenom neradu.
Odgovornost za to najvećim djelom snose izborni pobjednici, tj. vlast koja praktično godinama nema ozbiljnog plana niti za jednu društvenu reformu, od zdravstva, socijale, obrazovanja, ekonomije koja bi trebala proći kroz parlament. Svima je više nego jasno, kako vlast već godinama bitiše u tehničkom mandatu, gdje su nevjerovatno malo posvećeni donošenju zakona u interesu građana, jer se isključivo bave raspodjelom novca kroz Uredbe, gdje bježe od Parlamenta kako bi sakrili divlje političke kriterije po kojim djele novac najvećim djelom svojim tajkunima.
Zbog takve prakse, parlament se posljedično vrlo malo sastaje, a i kad se sastane usvaja najvećim djelom neke minorne izmjene zakona, i zastarjele izvještaje, dok suštinske izmjene zakona obaraju pod stupidnim obrazloženjima. Moramo biti do kraja iskreni i reći, da je izvršna vlast u ovom mandatu sve učinila da Parlament što manje radi, a kad je i radio nije imao priliku da sretne kadrove izvršne vlasti koji godinama pokazuju nepoštivanje spram institucije parlamenta.
Zaključno, prolazi još jedan skupo plaćen i protraćen mandat u kojem se vrlo malo brinulo o problemima građana, a iznadprosječno zarađivalo u politici. Kad se pogledaju milioni kojim su plaćeni političari, dok je penzija 430 KM, a minimalna plata 530 KM jasno je da se nalazimo u dramatično socijalno raslojenom društvu u kojem politika odlično živi decenijama, bez bilo kakve odgovornosti za svoj nerad.
Odavno je bilo vrijeme da se plata političara veže za minimalnu platu u privredi, kako bi na taj način bila direktno određena rezultatima te iste politike u poboljšanju života građana koji su ih birali.
M.V.