U Mostaru je ponovo aktuelizirana izgradnja sportskih objekata. U konkretnom slučaju riječ je o izgradnji novog olimpijskog bazena, ali i dovršetka gradske sportske dvorane, koja se gradi rekordnih 40-tak godina. Problematika izgradnje objekata koji su nužni, ali i izuzetno skupi, kao i obično ima dvije strane medalje. Sanel Žuljević, vijećnik u Gradskom vijeću Mostara, koji je dosta upućen u ovu problematiku kaže:
– Pokušavam da razmišljam racionalno i bez euforije kao što to uvijek nastojim raditi kad donosim neke odluke. Ovdje treba “izvagati” šta ću kad to izgradim, koliko košta održavanje, mogu li ja to finansirati, koliko ću ja to koristiti, da li mogu objekat završiti ili će godinama pa čak i decenijama stajati nedovršen, da li se to meni isplati itd. pa i tada mi se desi da donesem pogrešnu odluku, kaže Žuljević i nastavlja:
– Sramota je da grad Mostar odavno nema kvalitetnu sportsku dvoranu i olimpijski bazen pogotovo ovo drugo jer mislim da su Mostarci predodređeni za velike rezultate kad je plivanje u pitanju što pokazuju rezultati Lane Pudar i Amine Kajtaz. One su ovo ostvarile iz gotovo nikakvih uslova i samo zahvaljujući svom talentu koje im je dalo ovo podneblje i njihovi roditelji te krvavom radu. Također i rezultati drugih plivača iz tri mostarska kluba koje ostvaruju na državnim prvenstvima i mitinzima širom regiona govore u prilog očitom talentu. Sramota je da ovaj grad nema niti jedan sportski objekat koji zadovoljava standarde krovnih svjetskih i evropskih sportskih asocijacija pa su tako građani ovog grada uskraćeni za šansu da bodre našu reprezentaciju u bilo kojem sportu, a nismo u stanju organizovati neko kvalitetno državno, regionalno ili ne daj Bože evropsko takmičenje, ističe Žuljević.
Problem sportskih objekata u Mostaru je složen i dugo se ne riješava.
– Malo sam analizirao stanje sportske infrastrukture u gradu Mostaru kao i odnos vlasti prema njima u protekle tri decenije. Grad ima dva stadiona koja su u stalnoj izgradnji i rekonstrukciji pa se nadam da bi mogli u narednih par godina napokon dobiti stadione gdje možemo ugostiti evropske klubove i reprezentaciju. Po tom pitanju je stanje možda i najbolje jer srećom klubovi koji ih koriste zadnjih par godina ostvaruju dobre poslovne rezultate. Klubovi koji se bave dvoranskim sportovima i sportovima na vodi nažalost su u puno lošijem položaju, kaže Žuljević i nastavlja:
– Grad ima i dvije dvorane. Jednu u sklopu Osnovne škole na Bijelom Brijegu i drugu izgrađenu prije 20-tak godina u Sjevernom logoru. Dvorana na BB je relativno u dobrom stanju i to možda prvenstveno zato što je u sastavu škole, a dvorana u Sjevernom logoru propada, klubovi uglavnom nemaju para za održavanje i zagrijavanje pa se treninzi i utakmice održavaju u nehumanim uslovima. Grad je definitivno digao ruke od nje, ploče na pročeljima i stepeništima otpadaju, mokri čvorovi su u lošem stanju, poslovni prostori napušteni i zapušteni, a tribine se u većini ne koriste jer niti ima zainteresovane publike niti se zbog skučenog prostora one mogu izvući do kraja vec je 99 posto vremena izvučeno nekih 7-8 redova što sve otežava održivo samofinansiranje iste. Bila bi u puno lošijem stanju da Mostar Staklorad nije igrao rundu kvalifikacija za Ligu prvaka pa su tada uložena neka sredstva,ali sad su i oni odustali od toga i prešli u Jablanicu. Znači da rezimiramo, grad neće ili ne može,a dvorana sama sebe ne može održavati. Klubovi nažalost definitivno ne mogu jer i ovako ne znam kako opstaju.Najtužnija priča vezana za ovu dvoranu je izbacivanje prvakinja BiH RK Galeb iz nje zbog duga nakon čega se ovaj klub ugasio i tek sad ga neki entuzijasti pokušavaju ponovo oživiti.
Kada su u pitanju gradski bazeni tu je stvar složenija. Žuljević je prije nekoliko mjeseci gradonačelniku Mostara postavio pitanje o statusu Gradskog bazena u Šantićevoj ulici
– Bazeni su već posebna priča i ovaj grad trenutno ima četiri. Jedan otvoreni 50-metarski koji je Grad ima nedefinisan status. Da li ga je izdao na nek duži period ili prodao ne znam jer se gospoda iz Gradske uprave nikad nisu udostojili da mi pošalju odgovor na pitanje koje sam postavio na sjednici Gradskog vijeća. Drugi otvoreni 25-metarski koji propada i koliko znam ne koristi se nikako, a nemam informaciju ko sa njim raspolaže. Treći zatvoreni 25-metarski je dodijeljen Sveučilištu u Mostaru, vjerovatno jer Grad nije imao interes da vodi računa o njemu i on se koliko znam dobro održava i uslovi za trening plivača nisu loši, ali nažalost termine je jako teško dobiti što otežava kvalitetno treniranje i pripreme vrhunskih plivača.I na kraju najmanji onaj u gradskoj banji, ali ne i nevažan, jer su prve plivačke “korake” naše predstavnice na Evropskom prvenstvu u Rimu napravile upravo u njemu.Ali pored ove lijepe priče ovaj bazen ima i onu ružnu. Ovaj bazen su obnovili naši međunarodni prijatelji,ali mi smo se prema tom poklonu odnosili maćehinski i niko nije htio da vodi računa o njemu pa je često mijenjao “skrbnike”. Pokušali smo ga “uvaliti” Kantonalnoj bolnici dr.Safet Mujić odnosno Domu zdravlja, ali su oni kad su vidjeli da je to skupa igračka vrlo brzo odustali od njega i vratili se u svoje prostore. Pa smo ga onda davali plivačkim klubovima koji nisu imali sredstava ni da obezbjede adekvatne uslove za trening, a kamoli da ga renoviraju i održavaju.Na kraju je pokušao i Klub skakača Mostari da pomogne tako što su i otvorili svoju školu i učestvovali u održavanju bazena, ali je on ipak na kraju svega propao i sad je u fazi obnove nakon koje se nadam da će se naći neko održivo rješenje kako nikad više ne bi došao u stanje u kakvom se trenutno nalazi.
A kako smo rekli trenutno u najavi imamo izgradnju dva velika kapitalna objekta. Sam Žuljević kaže da su oni potrebni Mostaru, ali da ipak treba sve uzeti sa dozom opreza.
– Ono čega se ja sad bojim pa samim tim i apelujem da se ozbiljno pristupi analizi, pripremi i izgradnji dvorane u Centru 2 i olimpijskog bazena. Molim vladaćuje da ne krene u sve ovo brzopleto i bez kvalitetne pripreme projekta te bez zatvorene finansijske konstrukcije izgradnje i plana održavanja istih samo zbog pritiska javnosti i rezultata koje Lana Pudar ostvaruje na velikim takmičenjima i kako bi prikupila par jeftinih političkih poena u izbornoj godini. Ozbiljna gradska vlast se ne rukovodi politikanstvom i srcem već razumom i svakom projektu pristupa odgovorno.Lana Pudar će ako je zdravlje posluži biti svjetska i evropska prvakinja, kao i olimpijska pobjednica napravili mi taj bazen za godinu ili za tri,a budućim generacijama šampiona nećemo pomoći ako se prema tim objektima nakon izgradnje budemo odnosili kao prema postojećim. Nemojmo krenuti u dva projekta ako nismo sigurni da ćemo ih završiti u nekom razumnom roku i da neće stajati godinama nedovršeni kao sportska dvorana koja se gradi preko 30 godina i ogromna sredstva zarobiti u njima samo kako bi građanima mazali oči i sebi priskrbili još jedan mandat zasnovan na laži i na prevari, kaže on i nastavlja:
– Molim vas da ne dozvolimo da izgradimo dva kapitalna objekta koja nećemo moći održavati i koja će vrlo brzo biti prepuštena sama sebi kao i ovi iznad pobrojani već kvalitetno sve pripremimo kako nam se ne bi dogodile greške iz prošlosti. Dobro analizirajte gdje je najbolja lokacija za bazen kako bi on bio najpristupačniji i kako bi veliki broj građana, razne ustanove,turisti i svi drugi koji imaju interes imali lagan pristup istom što bi olakšalo njegovo održavanje kroz naplatu komercijalnih cijena i što bi poslovne objekte koji su planirani u istom ako su planirani učinio atraktivnim. Ovaj grad je zaslužio da ima ovakve objekte i graditi se trebaju,ali razumno, oprezno, kvalitetno i planski te se mora biti siguran da će se isti moći državati.Nismo nista dobiili ako ih napravimo a oni budu prazni i ako ih odmah damo “nekom” koji će naše sportiste ucjenjivati terminima ili ih izbacivati iz sale jer ne mogu platiti. Ako je već to plan, onda nek se tajkun kroz projekat javnog i privatnog partnerstva odmah uključi u finansiranje projekta.Ovo je nažalost siromašan grad koji gotovo pa da nema industriju i i u kojem mladi ne žele ostati pa izabrana vlast mora pokazati odgovornost prema javnom novcu i prema građanima i odluke donositi racionalno,a ne podlijegati euforiji i slušati srce,a ne razum, upozorava Žuljević