I dalje je na snazi odluka Vijeća ministara Bosne i Hercegovine kojom se zabranjuje izvoz određenih šumskih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta. Na ovaj način domaće vlasti pokušale su zaštiti domaće tržište od enormnih poskupljenja energenata za ogrjev. No, drvoprerađivači kažu da zbog zabrane izvoza trpe velike štete u poslovanju i da postoji mogućnost gašenja proizvodnih pogona.
Do prije dvije godine pelet je na domaćem tržištu bio među jeftinijim energentima, ali je sa 300 KM, zbog velike potražnje, troškova rada, ali i izvoza dosegao cijenu čak do 650 maraka. Mjera zabrane izvoza, čini se, nije donijela nikakve rezultate. Drvoprerađivači kažu da cijene diktira poskupljenje sirovina te traže ukidanje izvoza, jer, prema njihovim riječima, inostrana tržišta im daju mogućnost da pokriju gubitke koje im stvara domaće tržište.
“Proizvodna cijena peleta, na pragu fabrike, bez ikakve zarade, trenutno je 450-480 KM. Pitanje šta će oni proizvođači koji imaju skuplje troškove proizvodnje. Ono što smo mi u ovom momentu obećali jeste da ćemo u narednom period isporučivati 10.000 tona peleta mjesečno na domaćem tržištu”, ističe Goran Ivanović, predsjednik Asocijacije proizvođača peleta BiH.
Dodaje Ivanović da je usporila tražnja na domaćem tržištu koje je snabdjeveno 80-90 odsto, te da imaju problem i s nedostatkom drvnih sortimeneta za proizvodnju. Solomonsko rješenje, čini se, nađeno je na sastanku u Privrednoj komori u Banjaluci.
“Naš plan je da se dogovori cijena od 480 maraka po jednoj toni peleta i inicijativa Privredne komore i Vlade RS-a da odluka o zabrani izvoza ogrevnog drveta i pelata, koja je na snazi do 21. septembra, bude ukinuta prije vremena”, objašnjava Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka.
Iz državnih institucija još nema nikakvih oglašavanja o ovom pitanju. U Vladi Republike Srpske, s druge strane, kažu da su proizvođači peleta do sada uglavnom gomilali zalihe.
“Nadam se da su dovoljno pametni da shvate da moraju obezbijediti domaćem stanovništvu pelet po pristupačnijoj cijeni, a ne da lageruju taj pelet i čekaju septembar da bi ga prodali po duplo većoj cijeni u Sloveniji, Italiji, Njemačkoj… Od drvoprerađivača dobijamo informacije da oni nude taj pelet na tržištu, a građani nam se žale da oni nemaju gdje da kupe”, govori Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a.
Pašalić dodaje da se nada da će zabrana izvoza biti ukinuta, ali ako peleta ne bude dovoljno na domaćem tržištu, postoji mogućnost da bude i produžena.