Septembar se obilježava kao Zlatni mjesec podizanja svijesti o karcinomu kod djece. Udruženja će ovaj mjesec obilježiti nizom aktivnosti. Ovo je i mjesec u kojem se treba naglašavati potreba pronalaska rješenja za probleme s kojima se susreću oboljela djeca i njihovi roditelji. Ni nakon pet godina, tokom kojih postoji inicijativa, regulativa vezana za ostvarivanja prava bolovanja roditelja djece oboljele od raka, kroz izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, nije riješena. Sve je zapelo na procedurama.
Na području Federacije BiH godišnje u prosjeku 60 djece oboli od raka. Proces liječenja je dug i težak i djeci je potrebna pratnja i pažnja roditelja. U Federaciji BiH roditelji nemaju pravo na plaćeno odsustvo, odnosno bolovanje tokom liječenja djece. Većina njih, nakon 42 dana, ide na komisiju da bi produžili bolovanje i dokazali da im dijete ima rak. Jasmin Hadžić bitku za život, zajedno s porodicom, vodi već četiri godine, nakon što je njegovom sinu dijagnosticiran zloćudni tumor za mozgu. Nakon dijagnoze mnogi roditelji nisu u prilici da rade i sistem je taj koji treba olakšati djeci, ali i roditeljima, poručuje Jasmin.
“Država i ovaj sistem mora da se promijeni i popravi, da pomogne i da osjeti tu patnju, bol i probleme, da nam se bukvalno olakša svaki korak života, da skupimo snagu za ono što nam je najpotrebnije, a to je da pružimo maksimalne uslove djeci koja se trenutno bore bukvalno za dan više”, kaže za BHRT Jasmin Hadžić, roditelj djeteta oboljelog od karcinoma.
Udruženje Srce za djecu ranije je uputilo inicijativu kojom bi se omogućilo ostvarivanje prava na bolovanje, odnosno dužina bolovanja tokom dijagnostike i liječenja djeteta, te da za vrijeme odsustva imaju pravo na 100% iznos plate. To pravo bi se ostvarilo kroz izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH. Federalno ministarstvo zdravstva je prije godišnjih odmora prijedlog uputilo na izjašnjavanje kantonalnim ministarstvima zdravstva i zavodima osiguranja, jer oni bi trebali izdvojiti sredstva. Obećanja imaju, ali i ne konkretnu pomoć.
“Nisu svi još poslali odgovore, onda se desila predizborna kampanja, krenule su, i nemamo sastanaka parlemntaraca. Nema onih koji sada trebaju da odluče i podržaju izmjene tog zakona”, kaže za BHRT Jasna Vatreš, tajnica Udruge Srce za djecu oboljelu od raka.
Potrebna sredstva za to su neznatna, približno 160 hiljada maraka. Ali problem je procedura koja kaska, kaže nam federalna zastupnica Nasiha Pozder, koja je bila na čelu jednog od radnih tijela koja su pripremala izmjene zakona. Porazno je da nema odgovora kantonalnih institucija.
“Da smo radili brže i agilnije, da smo dobivali odgovore ranije mogli smo u ovom mandatu sa posljednjom sjednicom Parlamenta imati i usvojene izmjene u skraćenom postupku, onda nam ostaje sljedeća teška stepenica, Dom naorda, u kojem najčešće dobre inicijative i zakoni zaglave i više godina”, kaže za BHRT Nasiha Pozder, zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.
Na području Republike Srpske Zakonom o zdravstvenom osiguranju i pravilnikom je definisano da roditelj ima pravo na bolovanje do četiri mjeseca u toku godine u slučaju malignih oboljenja djeteta. I vlasti u Federaciji BiH trebaju postati svjesni da obećanja nisu rješenje kada je upitanju borba, kako je kazao naš sagovornik sa početka priče, za dan života više.