U ovom vikendu održava se Mo strip vikend. Ove godine okupio rekordan broj umjetnika iz svijeta stripa. Zaista hvale vrijedna manifestacija, posebno za trud koji ulažu organizatori. Tim povodom razgovaramo sa Alenom Mašićem, jednim od organizatora festivala.
Od kada postoji festival stripa, koliko je imao učesnika do sada?
– Udruga Klub MoStrip osnovana je krajem 2015. godine od strane nekoliko strip entuzijasta iz Mostara. Većina članova udruge poznaje se odavno sa različitih foruma koji pokrivaju teme stripa. Ideja da druženje iz virtualnog svijeta prenesemo u ovaj stvarni fizički dovela je do, sada već redovitih dugogodišnjih, druženja na kojima se uglavnom raspravlja o različitim temama iz svijeta stripa. Zapitali smo se, u početku više retorički, koliko je u Mostaru izvediva manifestacija takvog karaktera. Prvobitno smo planirali organizirati neku strip manifestaciju jednostavnijeg karaktera, tipa radionice ili tribine. Međutim, gore pomenuta želja i entuzijazam učinili su da danas imamo sedmi po redu Mostarski strip vikend. Računajući i ovaj festival broj gostiju festivala bi išao preko 100 Mnogi od njih su bili više puta i većina gostiju koji dođu na festival imaju želju da se vrate. Gledamo da imamo što raznovrsnije goste i različite škole stripa, tako da smo do sada imali goste iz: BiH, Hrvatska, Srbija, Italija, Španija, Crna Gora, Irska, Francuska, Njemačka, kaže za Ero.ba Alen Mašić.
Kakvo je stanje stripa u BiH. Da li ima crtača ?
– Ako ćemo iskreno stanje i nije baš najbolje. Strip crtača ima, ali problem je što strip nije previše popularan, tako da strip crtači primorani tražiti posao izvan BiH. Slična situacija je i sa strip izdavačima u BiH. Vrlo malo izdavača i jako malo stripova izlazi u BIH, dok je situacija dosta bolja u susjednim državama Hrvatskoj i Srbiji.
Šta očekujete na ovogodišnjem festivalu, koliko generalno bude posjetilaca ?
– Kako svake godine bude, i čemu se najvise nadamo: prvenstveno dobroj zabavi. Imamo odličnu ekipu kada su u pitanju gosti i organizacioni tim koja se uvijek potrudi da atmosfera bude na nivou. Upravo ta energija prenese se i na posjetioce, što je vidljivo na svakom idućem festivalu. Ljudi, vjerovatno umorni od svakodnevnice, vrlo brzo se uklope u festivalsko raspoloženje i to nam je postalo primarni cilj festivala. Gosti festivala pristižu dva dana prije zvaničnog otvaranja, koje je zakazano za subotu, 1.10.2022. godine u 12:00 sati. Moram naglasiti da je program festivala ispunjen do zadnje minute. Nakon otvaranja, odmah krećemo s crtanjem, gdje će svi posjetioci imati priliku da uzmu broj za crtež od strip crtača po izboru, koji je besplatan. Pored crtanja, tokom dva dana, imamo burzu stripova, izložbe, radionice za najmlađe i tribine na kojima ćemo posjetiocima približiti 9. umjetnost – strip. Prisjećajući se našeg prvog festivala, nivo kvalitete koji smo danas postigli i koji nastojimo svake godine pomjeriti, brojnost posjetioca je dostigla zavidni nivo. Tu se ne radi više o druženju entuzijasta koji razmjenjuju mišljenja o novom broju Zagora, Alan Forda, Dylan Doga i ostalih (Bonelli) junaka našeg djetinjstva. Kuda god se okrenete, čujete žamor glasova o DC junacima, Marvelu i anime stripovima koji su sve popularniji među novim generacijama. I zaista je impresivno što kroz sedmosatni dvodnevni program festivala posjećenost ima kontinuitet. Kada bih u brojkama govorio, pojećenost festivala je u troznamenkastom broju.
Da li kutlura stripa, posebno kupovine ili razmjene ima mjesto u našem društvu ?
– Ako napravimo paralelu sa 80-im godinama, kada je strip doživio ekspanziju i kada su tiraži stripova iznosili u 100.000 plus primjeraka, te kada niste mogli zamisliti domaćinstvo bez omiljenog strip junaka, ne bih mogao dati optimističan odgovor. Međutim, novo vrijeme i nove tehnologije daju suprotan, pozitivan primjer. Popularizacija američkih junaka – DC i Marvela, koji su na ovim prostorima bili sekundarni u odnosu na italijansku izdavačku kuću Bonelli, dovela je do nove, digitalne dimenzije stripa. Mi koji smo navikli na šuškanje stranica stripova i dalje ostaje da svaki mjesec kupujemo nove brojeve dragih nam junaka. Ipak, tu ne govorimo o tiražu od 100.000, ni 10.000, pa više ni od 1000. To su tiraži u par stotina primjeraka. Ono što je primjetno u zadnje vrijeme jeste da se ti tiraži brzo rasprodaju, pa kolekcionari koji na vrijeme nisu uspjeli uzeti svoj primjerak čekaju na reprint. Brojka od par stotina mislim da je nemjerljiva sa pojavom digitalnog formata stripa. Danas putem interneta imate dostupna sva izdanja stripova koji postoje, i na današnjem teškom finansijskom stanju, pogotovo u našoj državi, zasigurno je primamljivija opcija, kaže Alen Mašić, jedan od organizatora na kraju razgovora za Ero.ba.