Vjerovali ili ne, ali prije 100 milijuna godina područje današnje uzavrele vruće pustinje Sahare bilo je bogato močvarno mjesto ne samo za dinosaure, već i za nekoliko vrsta prapovijesnih krokodila. Ali to nije sve. Ovi raznoliki drevni krokodili dolazili su u svim oblicima i veličinama. Neki od njih bili su galopirajući krokodili, sposobni loviti plijen na kopnu, dok su drugi bili toliko veliki i moćni da su bili učinkoviti lovci na dinosaure.
Tijekom iskapanja koja su započela 1990-ih, slavni paleontolog i lovac na dinosaure, Paul Sereno, naišao je na zapanjujuće otkriće kada su on i njegov tim otkrili fosilizirani kostur golemog prapovijesnog krokodila u afričkoj Sahari poznatog kao Sarcosuchus imperator ili superkrokodil. Dok su fragmenti ovog veličanstvenog čudovišta već bili otkriveni 1966., Sereno je u Nigeru iskopao nekoliko djelomičnih kostura starih 110 milijuna godina. S glavom toliko velikom koliko je Sereno bio visok, tim je procijenio da je ovaj superkrokodil koji je vladao Saharom bio dugačak oko 12 metara, i težak preko osam tona.
Sereno se stalno vraćao u Saharu i tijekom godina otkrio cijeli svijet izgubljenih krokodila, od kojih su ga mnogi podsjećali na druge moderne životinje. Bio je tu Araripesuchus wegeneri koji je izgledao i živio poput psa, s visokim nogama i dobrim njuhom. Anatosuchus dugačak 0,91 m bio je krokodil koji je fizički podsjećao na čudnovatog kljunaša. U međuvremenu je Araripesuchus rattoides dugačak samo 0,6 m, bio na kopnu i imao je prednje zube dizajnirane za iskopavanje insekata.
Laganosuchus je bio zagonetka, ali na kraju je tim odlučio da se njegova divovska ravna čeljust koristila slično kao Venerina muholovka, pri čemu je stvorenje nepomično ležalo i otvorenih usta u vodi satima ili danima čekajući svoj plijen. Kaprosuchus je izgledao poput divlje svinje. Na način koji podsjeća na australskog krokodila, Kaprosuchus saharicus je imao sposobnost kretanja u vodi i galopiranja velikom brzinom na kopnu, što mu je davalo jasnu prednost nad plijenom prije nego što je stisnuo svoje goleme zube.
Uzbuđen njihovim revolucionarnim otkrićima, Sereno je krenuo u ponovno stvaranje ovog nestalog svijeta i oživljavanje ovih pretpovijesnih krokodila koristeći snagu vrhunske tehnologije. Naoružan fosilnim fragmentima pronađenim u Sjevernoj Africi, njegov tim koristio je CT-skenove, specijalne efekte i forenzičke umjetnike, kako bi napravio meso i digitalne rekonstrukcije ove dosad nepoznate obitelji prapovijesnih krokodila.
Sereno je čak posjetio zoologa i stručnjaka za krokodile, dr. Adama Brittona, u Australiji, kako bi doista stekao osjećaj kako su se njegovi novootkriveni prapovijesni krokodili kretali i funkcionirali u prošlosti.
Rezultati su predstavljeni zadivljujućom grafikom i fascinantnim detaljima u dokumentarcu National Geographica “When Crocs Ate Dinosaurs”.