Samarkand, drugi najveći grad Uzbekistana, će 11. studenog biti domaćin sastanka na vrhu šefova država Organizacije turskih država (OTS). Jedno od pitanja bit će prelazak na jedinstveno pismo svih zemalja sudionica udruženja. Države članice su: Azerbejdžan, Kazahstan, Kirgistan, Turska i Uzbekistan.
Turska igra ključnu ulogu u tom procesu, stvarajući “turski svijet” nasuprot “ruskom svijetu”, piše ruski medij Nezavisimaya Gazeta. Politika tih zemalja nije prkošenje Rusiji, već distanciranje od politike Rusije, kao i želja da učvrstite svoje etničko i konfesionalno jedinstvo. Istodobno, zemlje su spremne održavati prijateljske i obostrano korisne odnose s Moskvom, pišu novine.
“Politička interakcija turskih zemalja intenzivirana je zbog sukoba u Ukrajini. Zemlje OTS-a imaju drugačiji stav od Moskve po pitanju priznavanja novih ruskih teritorija. Također postoji zabrinutost u smislu hipotetske sigurnosti, posebno u Kazahstanu”, tvrdi ruski analitičar Dosim Satpajev.
Sjetimo se da je Kazakhstan, bivša država SSSR-a čijoj vlasti je početkom godine ruska vojska pomogla da se othrva nemirima, osporila neovisnost novih ruskih teritorija u Ukrajini. Također, Kazahstan i dalje šalje Europi energiju što je transfer s kojim Moskva nije sretna.
Jedinstveno pismo ovih muslimanskih centralnoazijskih država moglo bi uvelike pomoći u razvoju jačih ekonomskih, političkih i informacijskih odnosa u budućnosti. Ako Erdogan ima planove za središnju Aziju, za njih će trebati vremena, pišu novine. No, religija je svakako bitan faktor koji mu u tom pomaže. Glavni istraživač u Centru za situacijsku analizu IMEMO RAS Aleksej Malašenko vjeruje da je zajedničko pismo uvod u postupno uvođenje turskog jezika. Tvrdi da nove generacije neće učiti ruski, već turski jezik.
“Kao rezultat toga, središnja će Azija pomaknuti fokus s Moskve na Ankaru i zajedničke integracijske asocijacije s Turskom”, rekao je novinama.