Ukupno trećinu proizvedene električne energije Bosna i Hercegovina dobiјa iz hidrocentrala. Izrazito sušni period i smanjenje vodostaja u akumulaciоnim jezerima značajno je uticao na smanjenje tih kapaciteta. Elektroprivrede su primorane uvoziti struju po višestruko većim cijenama.
Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne, u najvećoj mjeri je ovisna o hidrolektranama, kada je u pitanju proizvodnja električne energije. Više od 90 posto električne energije dobija se na taj način. Sušno razdoblje i nedostatak vode, primorali su ih da potrošače opskrbljuju energijom iz uvoza.
Marija Buntić, portparol Elektroprivrede HZ-HB za BHRT kaže:
“Već odavno nemamo električne energije iz domaće proizvodnje. Energiju nabavljamo na tržištu po ekstremno visokim cijenama. U nekom periodu smo plaćali čak deset puta više nego što smo prodavali, i to je rezultat ove loše hidrologije”.
U proizvodnji električne energije u JP Elektroprivreda Bosne i Hercegovine, udio hidroelektrana je oko 20 posto. Ističu da se suočavaju sa smanjenjem proizvodnje električne energije, ali da neće doći do problema u opskrbi.
“S obzirom na to da JP Elektroprivreda Bosne i Hercegovine u svom proizvodnom portfoliju posjeduje miks u hidro i termo kapacitetima, može se očekivati uredno snabdijevanje naših kupaca električnom energijom”, saopćeno je iz Elektroprivrede BiH.
Sušnо razdoblje moglo bi poremetiti domaće tržište električnom energijom. Bilećko i Jablaničko jezero potpuno su prazni. Skupo plaćanje, a jeftino prodavanje nije dugoročno rješenje. Alternativa je proizvodnja iz drugih izvora, kažu stručnjaci.
Nihad Hrabaš, stručnjak za energetiku za BHRT kaže:
“To može dovesti u pitanje financijsku stabilnost i financijsko poslovanje pojedinih elektroprivrednih organizacija. S druge strane, da bi to nadoknadili mora se povećati energija iz termo kapaciteta, prvenstveno, ostali izvori energije su zanemarivi”.
To će, prema svemu sudeći, biti nužno. Nastavak suše sve je izvjesniji. Bakir Krajinović, meteorolog u Federalnom hidrometeorološkom zavodu za BHRT kaže:
“Količine padalina koje očekujemo su 30 do 50 litara po metru kvadratnom. Ali, dugotrajna suša u Bosni i Hercegovini od 25 dana prouzrokovala je velike probleme, tako da ova dva-tri dana neće doprinijeti promjeni situacije kada su u pitanju naše rijeke i jezera”.
Samo u travnju i kolovozu količina padalina u Bosni i Hercegovini, bila je ravnomjerno raspoređena. Ukoliko se manjak električne energije ne nadomjesti adekvatno energijom iz drugih izvora, a nastavi uvoziti skupa struja, pitanje je što će biti s elektroprivredama. No, svi kažu, cijena struje, za sada se neće mijenjati.