Projekt Green Recovery bit će implementiran u vidu pružanja potpore malim i srednjim poduzećima u sektoru prerade drveta i metala, potpora gospodarskim komorama, industrijskim udrugama i razvojnim organizacijama, te državnim institucijama. Rečeno je to na konferenciji “Zelena tranzicija malih i srednjih poduzeća u BiH.
“Danas smo svjedoci da će biti potpisano šest ugovora sa šest kompanija iz Bosne i Hercegovine, koje su zakoračile u ovaj proces zahvaljujući GIZ-u i projektu Green Recovery. Radi se o šest kompanija iz oblasti drvne i metaloprerađivačke industrije, uglavnom malim i srednjim preduzećima, koji su prepoznali, aplicirali i dobili praktično projekat u okviru ovoga projekta”, kazao je Zdravko Marinković, predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH.
Adrijana Marić, menadžerica Green Recovery komponente, istaknula je kako je cilj ojačati kapacitete i privatnih i javnih aktera da podrže zelenu transformaciju u metalnom i drvnom sektoru: “Kroz ovu podršku preduzeća će se brže i efikasnije prilagođavati i trenutnim i budućim ekonomskim zahtjevima na njihovim izvoznim tržištima, a posebno na tržištu Evropske unije”.
“Naši proizvodi se ističu po kvaliteti, a mi se trudimo da se naš rad ističe po fleksibilnosti i odgovornosti. Upravo u toj sferi odgovornosti dolazi i ovaj projekat koji radimo u saradnji sa GIZ-om. Radi se o pravljenju solarne elektrane za proizvodnju električne energije za vlastite potrebe”, kazala je Emina Bilalović, predstavnica Bosnian Beech Boarda Visoko.
Projekt će implementirati GiZ u ime Ministarstva za ekonomsku suradnju i razvoj Njemačke. Cilj projekta je da do kolovoza 2024. godine pojača zelenu tranziciju u BiH.