Njemačkoj se smanjuju zalihe municije. Kasni isporuka municije ukrajinskim oružanim snagama, a kasni i popunjavanje rupa u zalihama za vlastite potrebe. Problem je naglo usporavanje uvoza kineskih materijala. Riječ je o sitnim pamučnim vlaknima iz Kine koji su bitna komponentna eksplozivnog punjenja za metke i granate.
Informaciju je prvi početkom mjeseca objavio Die Welt. Prema izvješću, rat u Ukrajini utrostručio je zahtjeve za uvozom ovom materijala iz Kine, a Kina usporava izvoz. Prvi put su ovaj problem spomenuli na simpoziju u Münchenu predstavnici njemačke obrambene industrije. Prema njihovim riječima, svi europski proizvođači ovise o ovoj komponenti, a Kina je najveći proizvođač.
Wolfgang Helmich, glasnogovornik obrane vladajuće Socijaldemokratske stranke (SPD), opisao je ovo pitanje kao problematično. Ispostavilo se da su sitna pamučna vlakna (koja ostanu od prerade) potrebna i za proizvodnju municije i za proizvodnju specifičnih vrsta čelika, kaže Helmich. Tijekom simpozija održanog u Münchenu obrambena industrija razmatrala je mjere za olakšavanje uvoza ovih pamučnih vlakana.
MEN Metallwerk Elisenhuette, proizvođač municije, kritizirao je njemačku vladu za loše planiranje uvoza i da znatno sporije nabavljaju taj materijal u odnosu na neke druge europske zemlje. Rat u Ukrajini pokazao je da njemačka vojska nema dovoljno municije. Svakodnevno korištenje municije ukrajinske vojske, koja znatno preopterećuje svoje topništvo, iscrpljuje municija ne samo Njemačke nego i druge europskih zemalja. Jedna od procjena je da ukrajinska vojska ispaljuje oko 40 000 granata tjedno. Prije samo nekoliko dana Ralf Ketzel, šef minhenskog proizvođača tenkova Krauss-Maffei Wegmann rekao za njemački internetski portal Merkur.de da su: “europska skladišta prazna”.
Na početku rata Berlin je obećao 106 milijardi dolara za modernizaciju njemačke vojske. No, vlada se pronašla u nezgodnoj situaciji. S tim novcem bi se trebala modernizirati njemačka vojska, a istovremeno bi trebala obnavljati zalihe municije koje ponestaju višestruko brže od planiranog. Da situacija bude još gora za Njemačku, Berlin jako ovisi o Pekingu ako želi nastaviti s proizvodnjom municije.
Svaka članica NATO-a mora imati zalihe sustava oružja i municije koji mogu izdržati barem 30 dana intenzivne borbe. Ovo nije nagađanje, ovo je pravilo koje je potpisala članica. Danas Njemačka ne može toliko izdržati u slučaju rata. Eva Högl, povjerenica za obranu njemačkog parlamenta, ranije je rekla da je njezinoj zemlji potrebno dodatnih 20 milijardi eura da kupi dovoljno municije da ispuni kriterije NATO-a. Situacija je sljedeća: zapadnoeuropske zemlje su izjavile da ne mogu dopustiti da Rusija dobije rat. Međutim, zalihe municije se tope. Neke su zemlje čak isporučile Ukrajini cijeli arsenal starog sovjetskog oružja u očekivanju njihovih zapadnih ekvivalenata. Mnoge europske zemlje jako ovise o američkoj industriji oružja. To može dovesti do nemogućnosti brzog popunjavanja arsenala, a “tope” se i zalihe američkih skladišta.