U Iranu je putnički zrakoplov sa suprugom i kćeri bivšeg iranskog nogometnog profesionalca Alija Daeija skrenut s rute: zrakoplov kompanije Mahan Air, koji je poletio iz Teherana, morao je promijeniti kurs malo prije odredišta u Dubaiu (Ujedinjeni Arapski Emirati) i skrenut je na iranski otok Kish. Tamo su kći i supruga morale napustiti avion. Daeijeva supruga je po nalogu snaga sigurnosti vraćena u Teheran, a kćeri je dopušteno da putuje dalje – što ona nije učinila.
Bivši igrač Arminije Bielefeld, Bayerna iz Münchena i Herthe BSC s nevjericom je reagirao na dramatičnu zabranu napuštanja zemlje. „Jesu li (sigurnosne snage) htjele uhititi teroriste?” – citiran je Ali Daei. Pokušao je dobiti obrazloženje za ovaj incident od nadležnih tijela, ali za sada uzalud, izvijestio je 53-godišnjak. Njega se u Iranu slavi kao narodnog heroja, pišu dnevne novine „Etemad”.
Ali Daei je više puta kritizirao vladu posljednjih mjeseci. Osim toga je podržavao i prosvjede u svojoj domovini.U rujnu je Daei na društvenim mrežama pozvao vladu da „riješi probleme iranskog naroda umjesto da koristi represiju, nasilje i uhićenja”. Prema iranskim pravnim izvorima, Daeijeva žena pokazala je solidarnost s „kontrarevolucionarnim” protivnicima režima.
„Narušavanje mira”
U oktobru/listopadu je Ali Daei izvijestio da mu je policija oduzela putovnicu po povratku iz inozemstva, da bi mu bila vraćena nekoliko dana kasnije. Daei je kasnije rekao da nije putovao na Svjetsko prvenstvo u Kataru zbog gušenja prosvjeda od strane iranskih vlasti.
Početkom decembra/prosinca, Daeijeva draguljarnica i restoran u otmjenoj četvrti u sjevernom Teheranu zatvoreni su državnom naredbom zbog „suradnje s antirevolucionarnim skupinama na internetu koje narušavaju mir u zemlji”, rečeno je.
Sportaši na udaru zakona
Ali Daei nije jedini nogometaš, koji je nastradao u trenutnom valu ugnjetavanja sportaša u Iranu. Nedavno je zbog kontrarevolucionarnog djelovanja javno pogubljen 23-godišnji hrvač Majidrez Rahnavard (op. urednika: vješanjem s građevinske dizalice u gradu Mashhadu 12. decembra/prosinca), a sada ista sudbina prijeti i profesionalnom nogometašu Amiru Nasr-Azadaniju (26). Bivši reprezentativac Irana do 21 godine, optužen je, između ostalog, za “pobunu protiv vlasti” i “rat protiv Boga”. Kazneni zakon Islamske Republike za to predviđa i smrtnu kaznu.
A nedavno je uhićen i bivši njemački reprezentativac koji je igrao za U21 selekciju, Ashkan Dejagah. Europski prvak U21 iz 2009. ove je sezone pod ugovorom s iranskim klubom Foolad FC Khuzestan. Irancu njemačkog podrijetla zabranjeno je napuštanje Irana u studenom jer je nekoliko dana ranije sudjelovao na skupu za slobodu prosvjednika protiv iranske vlade kod Brandenburških vrata u Berlinu.
Osim toga, kako je na Twitteru objavio njegov manager Reza Fazeli, njegovom klijentu nije dopušteno da sudjeluje na trening-kampu svoje momčadi u Dubaiju zbog zabrane napuštanja zemlje. Kao razlog se navodi izražavanje sućuti rodbini nedavno ubijenih od strane režima.
Prema navodima novinske agencije mashreghnews, bliske režimu, bivši profesionalac berlinske Herthe i VfL Wolfsburga je u međuvremenu uhićen i trenutno se nalazi u zatvoru.
Više od 450 ubijenih
Prosvjede u Iranu potaknula je smrt Mahse Amini sredinom rujna. 22-godišnjakinja je umrla nakon što ju je uhitila tzv. moralna policija zbog nepropisnog nošenja marame. Prema podacima međunarodnih organizacija za ljudska prava, više od 450 ljudi je poginulo tijekom prosvjeda, a tisuće prosvjednika su uhićene.
(Deutsche Welle)