Sjedinjene Države dovele su u pitanje saradnju sa crnogorskom vladom koja bi bila formirana na osnovu spornih izmjena Zakona o predsjedniku, dan nakon što je Skupština Crne Gore proglasila lidera Demosa Miodraga Lekića mandatarom za sastav nove vlade. Iz Ambasade SAD u Podgorici je Glasu Amerike saopšteno da je Venecijanska komisija jasno navela “da su osporavane izmjene Zakona o predsjedniku u suprotnosti sa crnogorskim Ustavom, zbog čega bi bilo koja vlada formirana na osnovu tih odredbi bila ustavno sporna”.
“Kao rezultat toga, pitamo se da li bi takva vlada zaista bila demokratski formirana i ne vidimo kako bi Sjedinjene Države mogle da sarađuju sa vladom formiranom pod tim uslovima”, poručeno je iz Ambasade u odgovoru na zahtjev Glasa Amerike da prokomentariše odluku parlamenta u četvrtak.
Ocijenili su da je odluka Skupštine Crne Gore da Lekića proglasi za mandatara korak u pogrešnom smjeru.
“Sjedinjene Države više puta su iznijele stav da nova vlada ne bi trebalo da bude formirana na osnovu osporavanih izmjena Zakona o predsjedniku. Donesena poslije odluke parlamenta da odbaci savjet Venecijanske komisije i usvoji kontroverzne izmjene, jučerašnja odluka bila je još jedan korak u pogrešnom smjeru”, ističe se u reagovanju Ambasade.
Takođe se poručuje da je vraćanje pune funkcionalnosti Ustavnog suda prvi korak ka rješavanju krize.
“Poslije obnove (funkcionalnosti) Ustavnog suda i u svijetlu političke krize, Sjedinjene Države podržavaju vraćanje mandata crnogorskim građanima kroz prijevremene parlamentarne izbore. To je demokratski put naprijed za Crnu Goru”, zaključuje se u reakciji Ambasade.
Parlamentarna većina, proruskog Demokratskog fronta, Demokrata i građanskog pokreta URA proglasila je 29. decembra poslanika Miodraga Lekića za mandatara za sastav nove Vlade Crne Gore. On je proglašen na osnovu spornih izmjena Zakona o predsjedniku, kojim je parlamentarna većina preuzela dio ustavnih ingerencija predsjednika Mila Đukanovića u dijelu predlaganja mandatara za sastav nove Vlade.
Đukanović je 29. decembra, u pisanom obraćanju, obrazložio da neće predložiti Lekića za mandatara, na osnovu “protivustavnih izmjena” Zakona.
“Đukanović nije predložio mandatara pa su tim ispunjeni uslovi iz izmjena Zakona o predsjedniku. Konstatujem da je Miodrag Lekić mandatar za sastav vlade sa potpisima 41 poslanika”, kazala je predsjednica parlamenta Danijela Đurović.
Sjednici nisu prisustvovali poslanici opozicije.