Sjednica Gradskog vijeće Mostara bit će održana u četvrtak 23. 2. 2023. godine u 10 sati u sali Gradske vijećnice. Kako je najavljeno, pred vijećnicima će se naći Odluka o usvajanju Statuta Grada Mostara, rasprava o stanju u JP „MO PARKING“ Mostar, Odluka o izmjeni Odluke o utemeljenju Klubova konstutivnih naroda Gradskog vijeća Grada Mostara, informacija o stanju na Deponiji “Buđevac”.
Na dnevnom redu je i Odluka o uklanjanju ruševnih i/ili devastiranih građevina na području Grada Mostara, kao i Odluka o organizaciji taksi prijevoza na području Grada Mostara te niz drugih odluka i zaključaka. No, posebnu pažnju javnosti vjerojatno će izazvati rasprava o Statutu Grada Mostara koji je još uvijek neustavan i nikada nije usklađen sa odlukom Ustavnog suda BiH unatoč obavezama koje su preuzele dvije glavne vladajuće stranke u Mostaru SDA i HDZ BiH.
Iako su se famoznim ‘Mostarskim sporazumom’ obavezale da će Statut biti izmijenjen na prvoj sjednici Gradskog vijeća nakon izbora 2020. godine, to se još uvijek nije dogodilo, a već se stiglo do sjednice broj 30. Unatoč tome što je do sada bilo nekoliko inicijativa za izmjene Statuta, od čega je njih više bilo iz SDP-a, vladajuće stranke do sada nisu podržale nijedan prijedlog. Sudeći po informacijama koje dolaze iz mostarskih političkih krugova, iako se Odluka nalazi na dnevnom redu očigledno je od usvajanja ili izmjena Statuta nema ništa. Na sjednici Kolegija Gradskog vijeća Grada Mostara održanoj prošlog tjedna tema je bila Statut Grada Mostara na čemu je inzistirao predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić tražeći da se ta točka Dnevnog reda nađe na sjednici Gradskog vijeća.
HDZ tvrdi da je Marić prekršio procedure
Iako je važno da se to pitanje što prije riješi, predsjednik Kluba Hrvata u Gradskom vijeću Vlatko Marinović (HDZ BiH) govoreći za FTV izjavio je da je Marić prekršio sve procedure. Naime, na sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara održanoj krajem prosinca prošle godine usvojen je Zaključak prema kojemu Povjerenstvo za statut, pravne akte i nadzor zakonitosti Gradskom vijeću predlaže Izmjene i dopune Statuta Mostara.
– Jako je važno da se ta točka Dnevnog reda nađe na sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara, no radi se o potpunom kršenju procedura od strane predsjednika Gradskog vijeća. Nažalost, nije ovo prvi put da je predsjednik Gradskog vijeća na neki način potpuno, ne samo zanemario, nego grubo prekršio Zaključak koji je on sam predložio na sjednici Vijeća 29. prosinca 2022. godine, rekao je Marinović.
Statut na kojemu je inzistirao Marić je, kako se saznaje, prijedlog Statuta koji je dogovoren Mostarskim sporazumom.
– Izmjene i dopune Statuta iz Mostarskog sporazuma su svakako bolje od onoga kako danas funkcioniramo prema odredbama nametnutog Statuta od Paddyja Ashdowna iz 2004. godine koji je u pet svojih članaka neustavan Statut. Svaka izmjena koja rješava taj problem je bolja. Međutim, ono što smo mogli shvatiti u protekle dvije godine funkcioniranja potpuno nove vlasti u Gradu Mostaru, prema funkcioniranju Gradske uprave Mostara, Ureda gradonačelnika pa i samoga Gradskog vijeća, taj prijedlog iz Mostarskog sporazuma vapi za poboljšanjima, za usklađivanjem stvari s normalnim jedinicama lokalne samouprave u BiH, smatra Marinović.
Ističe kako je, iz perspektive HDZ-a BiH, Mostarski sporazum u tom trenutku poslužio svojoj svrsi jer bez njega ne bi bilo izbora u Mostaru.
– Međutim, na sve ostalo što je također bila obaveza od strane SDA, a jedna od njih je bila da se pristupi studioznim i detaljnim izmjenama kompletnog Izbornog zakona BiH, na to se SDA potpuno oglušila. Mi stojimo iza Mostarskog sporazuma. Ne želimo podjele Mostara niti želimo tenzije u Gradskom vijeću, ali tražimo da se poštuju procedure i zaključci tog istog Gradskog vijeća, podvukao je on.
Salem Marić, predsjednika Gradskog vijeća Mostara nije htio komentirati tvrdnje koje su došle iz HDZ-a BiH.
SDP ne podržava prijedlog Statuta iz Mostarskog sporazuma
Predsjednik Gradskog odbora SDP Mostar Arman Zalihić kazao je kako SDP ne podržava prijedlog Statuta kojeg su samostalno dogovorili i potpisali SDA i HDZ u okviru Mostarskog sporazuma.
– Taj prijedlog Statuta ne rješava diskriminaciju ostalih. Pored toga, vodi dezintegraciji grada, odnosno dovodi do toga da imamo neke fantomske komisije koje će na svom čelu imati nekog svog predsjednika koji će još na kraju biti profesionalac, primati plaću, imati svoju administraciju za rad. To znači da će to biti mali načelnik koji se samo tako neće zvati, nego će se zvati predsjednik komisije nekog područja, rekao je Zalihić.
Smatra kako bi to dovelo do onog stanja kakvo je u gradu bilo prije nego što je tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown 2004. godine nametnuo Statut Grada Mostara.
Zalihić ističe da bi to vodilo ka podjeli grada na nacionalne općine što “ni u kojem slučaju SDP ne želi podržati”. Dodaje kako je on Statut Grada Mostara četiri puta stavljao na Dnevni red čime je, kako navodi, bio najaktivniji vijećnik kada je u pitanju ta tema. Ipak, Zalihić je naglasio da je SDP zainteresiran da se to pitanje riješi u smjeru da Mostar ostane integriran grad te da se ukine diskriminacija ostalih jer predsjednik niti potpredsjednik Gradskog vijeća ne mogu biti iz reda ostalih s obzirom na to da njihovu kandidaturu predlažu klubovi konstitutivnih naroda.
Politikanstvo u Gradskom vijeću
Sudeći po izjavama i potezima ključnih ljudi u Gradskom vijeću potpuno je jasno da slijedi još jedan igrokaz i da od izmjena statuta nema ništa. Iako i HDZ i SDA tvrde da podržavaju sve potpisano u Mostarskom sporazumu evidentno je da ovog puta HDZ BiH neće podržati predložene izmjene.
Predsjednik Gradskog vijeća je očigledno iz ‘politikanskih’ razloga povezanih sa političkim prilikama u Federaciji BiH povukao ovaj potez uvrštavanja izmjena u dnevni red.
Za izmjene Statuta potrebne su dvije trećine ruku u Gradskom vijeću Mostara, pa je jasno da bez podrške HDZ-a BiH statut ne može biti izmijenjen. Također, ni oporbeni SDP ne želi glasati za izmjene koje su nekada ranije samostalno dogovorili vladajuće HDZ i SDA, već želi implementirati nova rješenja.
Zbog svega toga, bilo bi zaista veliko iznenađenje kada bi se izmjene Statuta Grada Mostara u četvetak zaista i dogodile. Ukoliko bi ovu sjednicu ipak „preživio“ neki nacrt koji bi eventualno otišao u javnu raspravu to bi predstavljalo veliki uspjeh. No, i to je optimističan scenarij jer je realnije očekivati nastavak farse, teške optužbe i razmjenu međusobne paljbe između dvije vladajuće stranke koje se već desetljećima ni o čemu bitnom u Mostaru ne mogu dogovoriti.
(Dnevni list)
https://dnevni.ba/dnevni/nema-nista-od-novog-statuta-grada-mostara/