Novinarska zajednica uputiće u najkraćem roku prigovore na Nacrt izmjena krivičnog zakonika Republike Srpske sa zahtjevom da ga Narodna skupština RS vrati predlagaču kako bi bilo brisano poglavlje koje se odnosi na krivična djela protiv časti i ugleda. Smatraju da je riječ o oštrom zadiranju u pravo na slobodno izražavanje zbog čega su alarmirali širu domaću i međunarodnu javnost. Predstavnici vlasti i dalje brane kriminalizaciju klevete, a stručna javnost upozorava na moguću pravnu nesigurnost.
Šta je uvreda, kleveta, iznošenje ličnih i porodičnih prilika iz predloženog nacrta izmjena krivičnog zakonika nije jasno ni stručnoj javnosti ni građanima, kaže nam advokat Aleksadar Jokić. Prijetnja je to stvaranju pravne nesigurnosti pored činjenice da koračamo unazad ponovnom kriminalizacijom klevete.
“Ostavlja se velika mogućnost za njihovu potencijalnu zloupotrebu. Da li će do toga doći ili neće to su hipotetička pitanja, ali ne bi smjelo da se za tako ozbiljna djela i za tako veliko uskraćivanje mogućnosti za slobodu izražavanja ostavlja toliko diskreciona ovlaštenja za onoga ko bude primjenjivao”, stava je za BHT odvjetnik Aleksandar Jokić.
Jasna je namjera onog ko želi da kriminalizuje klevetu, a to je zastrašivanje neistomišljenika, kaže Dejan Lučka iz Centra za ljudska prava Banjaluka. Jedan je od onih koji upozoravaju da je nacrt zakona suprotan pravnim standardima Evropskog suda za ljudska prava i Evropskoj konvenciji na čije poštovanje se obavezala i Bosna i Hercegovina.
“Mi već sada imamo zaštitu onih koji su oklevetani i kroz građanski postupak odnosno putem Zakona o zaštiti od klevete RS i apsolutno nije jasno zbog čega bismo sada klevetu trebalo da prebacujemo u domen krivičnog zakonodavstva koje je teže koje proizvodi mnogo jače posljedice po slobodu izražavanja”, jasno za BHT ističe Lučka.
Inicijator ideje o kriminalizaciji klevete zabrinutost novinarske zajednice tumači kao pokušaj odbrane onih koji kleveću i lažu. Tvrdi da će u javnoj raspravi biti eliminisan strah novinara.
“Niko ne bi trebao da bude zabrinut da će to biti zloupotrebljeno. Rekli smo da ćemo učiniti sve da to bude na nivou najboljih praksi koje imamo u Evropi”, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Praksa sudova u tumačenju postojećih pravnih normi u ovoj oblasti ocijenjena je neujednačenom i dovoljnom za stvaranje pravne nesigurnosti. I to u stručnoj publikaciji Ustavnog suda. Predstavnici vlasti i danas brane namjeru kriminalizacije klevete, od člana Predsjedništva BiH do ministara. Predstavnici akademske zajednice su rezervisani.
Zbog svega, novinarska zajednica uputiće pismo kolegama i medijima u regionu i Evropskoj uniji kako bi izvještavanjem i drugim aktivnostima pomogli da bude zaustavljena namjera kriminalizacije klevete u RS. U pismu, između ostalog, navode:
„Kleveta koja je punih 20 godina bila definisana kao prekršaj, na silu je ubačena u Krivični zakonik RS, a kazne za povredu časti i ugleda, predstavljaju nedvosmisleni raskid sa slobodom govora, te nesumnjivo put u cenzuru i autocenzuru.“
Kazne za povredu časti i ugleda prema Nacrtu zakona koji bi trebalo da se nađe na dnevnom redu Narodne skupštine RS 14. marta iznose od pet do 100 hiljada maraka.