Ulaganje u sportske objekte u Tuzli vrši se kontinuirano godinama. S obzirom na to da su objekti poput stadiona Tušanj ili sportsko-kulturno-privrednog centra Mejdan prostorno veliki i iziskuju mnogo novca samo za tekuće održavanje, za velika ulaganja potrebna je podrška sa većeg nivoa od Grada Tuzle.
Grad Tuzla ulaže u objekte poput stadiona Tušanj ili sportsko-kulturno-privrednog centra Mejdan. Ljubitelji fudbala godinama iščekuju da dođe i do izgradnje istočne tribine na stadionu. Ulaganja u to prevazilaze mogućnosti Grada Tuzla.
“To će možda da se radi u sklopu kanton – Federacija ili kao što ima naznaka da bi neki investitori koji bi radili da bi iskoristili dolje poslovni prostor, a da bi gore nama ostavili tribinu”, kaže za FTV Dževad Šećerbegović, direktor stadiona Tušanj.
Uprava stadiona Tušanj se trudi da u skladu sa svojim mogućnostima stvori što kvalitetnije uslove za sve korisnike stadiona. Sudeći po trenutnom stanju utakmice bi uskoro mogle ponovo biti igrane na Tušnju.
“Konkretan teren je urađen i već mislim 99 posto je privedeno kraju. Čekaju se još samo detalji da se privode i da se mogu igrati utakmice”, dodaje Šećerbegović.
A kada govorimo o ulaganjima u sportske objekte u Tuzli, sportsko-kulturni-privredni centar Mejdan, također iziskuje ogromna ulaganja. Ako kažemo da su sportisti naši ambasadori, onda se ovaj objekat može nazvati ambasadom, navode iz uprave Mejdana.
“Oči su neki dan cijele Bosne i Hercegovine bile u Tuzli zato što je igrala reprezenacija, što smo predstavljali državu, ali to ne trebamo zaboraviti samo od utakmice do utakmice”, poručuje direktor SKPC Mejdan Edin Buševac.
U prethodnom periodu, nakon poplava koje su nanijele velike štete, u Mejdanu je urađeno mnogo toga, parket u velikoj dvorani, rasvjeta, svlačionice. Međutim, objekat poput Mejdana sa svojih 12.000 metara kvadratnih samo zatvorene površine iziskuje ulaganja veća nego što grad Tuzla može ponuditi.
“Treba ovu dvoranu održati na ovakvom nivou. Zbilja bi trebali imati pomoć i s viših nivoa. Imamo veliku pomoć od grada, veliku pomoć dobijemo i od kantona, ali trebalo bi to biti i na federalnom nivou, a čak i na državnom”, smatra Buševac.
A u Budžetu Tuzlanskog kantona za 2023. godinu iz Ministarstva za kulturu, sport i mlade TK-a na potrošačkoj jedinici Tjelesna kultura i sport planirano je 769.000 maraka za kapitalne transfere, što se odnosi na rekonstrukciju i opremanje sportskih objekata.