Povodom Dana poezije, Narodnu biblioteku Trebinje su posjetili predškolci Javne ustanove za odgoj djece „Naša radost“ iz Gorice i članovi Udruženja „Sunce nam je zajedničko“.
Djeci su, tokom prigodne svečanosti i programa, podijeljenje članske karte Narodne biblioteke, a zauzvrat su mališani radnike ove ustanove obradovali divnim recitacijama. Mirela Ćuk, iz Narodne biblioteke Trebinje ističe da je u biblioteci uvijek živo, organizuju brojne kulturne i obrazovne događaje.
„Danas je poseban dan, Dan poezije, pa smo odlučili da ovaj dan provedemo sa najmlađima. Mi smo djeci pripremili neki program, oni nama, takođe. Oni su tu da nam čitaju stihove, recituju, družimo se i lijepo nam je. Posjetili su nas i članovi Udruženja ‘Sunce nam je zajedničko’. Juče je bio i Dan sreće pa smo s njima čitali neke stihove o sreći. Kroz interakciju i druženje smo zajedno uživali. Cilj je da promovišemo poeziju. Oni su danas svi postali članovi biblioteke, oni se raduju tome. To im je neobičan trenutak. Kasnije sa svojim roditeljima, bakama, djedovima, dolaze, biraju, pozajmljuju knjige tako da su svi sretni“, kaže ona.
Magdalena Bodiroga, predškolac kaže da je veoma srećna i da joj je u biblioteci bilo baš lijepo.
„Sada imam člansku kartu i dolaziću u biblioteku da pozajmljujem knjige. Tome se baš radujem“, rekla je ona.
Vjera Vlačić i Vjera Nožica kažu da im se u biblioteci najviše dopadaju knjige.
„Lijepo nam je ovdje. Volimo da čitamo knjige i pjesme, da razgovaramo o knjigama. Nije nam teško da učimo pjesmice i poeziju“, saglasne su ove djevojčice.
Za članove Udruženja „Sunce nam je zajedničko“ ovakva druženja su dragocjena.
Aleksandra Riđešić, defektolog Udruženja „Sunce nam je zajedničko“ ističe da su radionice u Narodnoj biblioteci i Muzeju Hercegovine za njih veoma važne, inspirativne i pokazatelj su socijalne uključenosti u društvenu zajednicu.
„Mi kao udruženje volimo druženje, uživamo i srećni smo kada primamo goste, a posebno kada i sami posjećujemo druge ustanove, upoznajemo različite ljude, poznanike, prijatelje, družimo se, učimo, razgovaramo i sveukupno zajedno podižemo kvalitet života mladih i odraslih osoba sa invaliditetom“, navodi ona.
Svjetski dan poezije se obilježava od 1999. godine, s ciljem promovisanja čitanja, pisanja, objavljivanja i proučavanja poezije širom svijeta.