Nedavno potpisani sporazum u Pekingu o ponovnoj uspostavi diplomatskih odnosa između Saudijske Arabije i Irana i dalje je jedna od glavnih političkih tema, barem na Bliskom istoku. Ništa čudno! Osim što će stabilizirajuće djelovati na sigurnosno stanje ne samo u regiji Perzijskog zaljeva, nesumnjivo ima potencijala i za rješavanje ostalih, dugovječnih konflikata u široj bliskoistočnoj regiji.
Jedni od onih, koji se zbog navedenog sporazuma minimalno nadaju poboljšanju svog sadašnjeg statusa, a maksimalno i konačnom i pravednom rješenju desetljećima dugog sukoba u koji su “igrom slučaja” i nesretnih povijesnih okolnosti bili (i ostali) uvučeni i koji, uostalom, opterećuje čitavu međunarodnu zajednicu, svakako su Palestinci.
O tome najbolje svjedoči i slijedeća vijest:
Saudijski medij Arab News navodi u svom jučerašnjem tekstu kako mnogi analitičari vjeruju da će sporazum između Saudijske Arabije i Irana pomoći Palestini i oslabiti Izrael, no smatra kako su mišljenja podijeljena o izgledima za pomirenje između Fataha i Hamasa, iako palestinski izvori smatraju izglednim i ovo potonje.
Političari i analitičari opisali su sporazum kao pozitivan korak koji bi mogao poboljšati sigurnost i stabilnost u regiji, čime bi se poboljšala sposobnost arapskih i islamskih zemalja da zajednički i učinkovito odgovore na prijetnje i izazove, i da brane interese palestinskog naroda i podupiru njihove stavove.
Istodobno, isti medij piše kako su mnogi politički analitičari i stručnjaci nakon potpisivanja sporazuma u Pekingu izjavili da će sporazum vjerojatno negativno utjecati na Izrael tako što će oslabiti njegovu poziciju i ojačati palestinsku stvar.
Jibril Rajoub, glavni tajnik Središnjeg odbora Fataha, rekao je za Arab News kako vjeruje da saudijsko-iransko približavanje predstavlja strateški korak koji će značajno utjecati na sigurnost, stabilnost i druge regionalne interese i pitanja, uključujući palestinsku stvar.
Na početku tjedne sjednice kabineta palestinskih vlasti u Ramallahu, premijer Mohammed Shtayyeh pozdravio je sporazum.
Prema riječima Ahmeda Majdalanija, palestinskog ministra socijalnog razvoja, sporazum između Rijada i Teherana nedvojbeno će imati pozitivan učinak na sigurnost i stabilnost u regiji, te na palestinsku stvar. To bi također moglo pomoći poboljšanju odnosa između Fataha i Hamasa, kazao je za Arab News.
Sličnih je stavova bio i Nasser Al-Kidwa, bivši predstavnik Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) u UN-u, kao i Islam Shahwan, stručnjak za sigurnost i politička pitanja iz Gaze.
Potonji je dodao kako bi utjecaj Saudijskog Kraljevstva na palestinske vlasti i utjecaj Irana na Hamas i Islamski džihad mogli rezultirati time da Hamas pristane na dugoročno primirje na Zapadnoj obali.
Saudijska Arabija bi također mogla biti otvorenija za suočavanje s Hamasom i Islamskim džihadom, više doprinijeti projektima koji podržavaju Palestince u istočnom Jeruzalemu i općenito ojačati ulogu i imidž Kraljevine kao najistaknutije islamske zemlje, dodao je Shahwan.
Politički analitičar Majdi Halabi rekao je da bi saudijsko približavanje moglo utjecati na gledište Teherana i uvjeriti ga da podupre dvodržavno rješenje za okončanje okupacije palestinskog teritorija, umjesto da poziva na eliminaciju Izraela.
“Usvojena perspektiva Saudijske Arabije, predstavljena u Arapskoj mirovnoj inicijativi iz 2002., bliža je rješenju palestinsko-izraelskog sukoba od Irana, koji govori o oslobađanju Jeruzalema i brisanju Izraela iz postojanja, ali ovi šuplji slogani ne koriste palestinskoj stvari.” Halabi je rekao za Arab News.
Uočivši golemu izraelsku ljutnju zbog sporazuma, dodao je da je Kraljevstvo jedna od rijetkih zemalja sposobnih uvjeriti Izrael da se vrati za pregovarački stol s Palestincima, zahvaljujući svom regionalnom i međunarodnom političkom utjecaju.
No, Halabi je manje optimističan u pogledu sposobnosti Saudijske Arabije ili Irana da dovedu do pomirenja između Fataha i Hamasa, ističući da je Saudijska Arabija to već ranije pokušavala potaknuti i nije uspjela.
Mukhaimer Abu Saada, profesor političkih znanosti na Sveučilištu Al-Azhar u Gazi, složio se da još uvijek izgleda malo izgleda da Fatah i Hamas riješe svoje nesuglasice. Ali rekao je za Arab News da neće biti šanse da Kraljevstvo normalizira odnose s Izraelom, kao što su to učinile neke druge arapske nacije posljednjih godina, dok se ne riješi palestinsko pitanje.
Palestinski političar veteran Nabil Amr također je za Arab News rekao da ne vjeruje da će sporazum između Saudijske Arabije i Irana poboljšati šanse za pomirenje između Fataha i Hamasa.