Izraelska vlada raspravlja o zamrzavanju svoje sporne planirane pravosudne reforme nakon što su izbili masovni protesti u nedjelju navečer, izvijestio je Jerusalem Post.
Prema Jerusalem Postu, razgovori koji su počeli u nedjelju navečer nastavili su se do ranih jutarnjih sati u ponedjeljak. Čelnici izraelske krajnje desne koalicijske vlade trebali bi se sastati u uredu premijera u ponedjeljak, izvijestio je novinski portal ynet. Izvor u Likudu rekao je Reutersu da će Netanyahu vjerovatno zaustaviti reformu.
Predsjednikov apel
Izraelski predsjednik Isaac Herzog pozvao je prethodno vladu da zaustavi spornu reformu pravosuđa, dan nakon što je premijer Benjamin Netanyahu smijenio svog ministra odbrane jer se protivio tom koraku, što je izazvalo masovne ulične proteste.
“Radi jedinstva naroda Izraela, radi odgovornosti, pozivam vas da odmah prekinete zakonodavni proces”, poručio je Herzog na Twitteru.
Netanyahu je u nedjelju smijenio svog ministra odbrane Yoava Galanta, dan nakon njegova poziva na jednomjesečnu pauzu u procesu sporne pravosudne reforme koju vlada želi provesti.
“Premijer Benjamin Netanyahu je odlučio razriješiti dužnosti ministra odbrane Yoava Galanta”, kratko je saopćio premijerov ured.
Smijenjen ministar odbrane
Galant, pripadnik iste desne stranke, Likuda, kao i Netanyahu, u svom je govoru ranije rekao da bi nastavak podjela u javnosti u vezi s tom temom bio “prava prijetnja za izraelsku sigurnost”. Protesti se održavaju svake sedmice otkad je u januaru vlada Benjamina Netanyahua, jedna od najdesnijih u historiji Izraela, predložila nacrt reforme koji je podijelio zemlju.
Potaknuvši zabrinutost u zemlji i u inostranstvu, reforma treba povećati utjecaj zastupnika na sudove. Njezini kritičari ističu da ugrožava demokratska načela izraelske države.
Netanyahu i njegovi saveznici, krajnje desne i ultraortodoksne stranke, ocjenjuju da je planirana reforma nužna kako bi se uspostavila ravnoteža snaga između zastupnika i Vrhovnog suda koji smatraju politiziranim.
Crvena linija
Opozicioni čelnici Yair Lapid i Benny Gantz objavili su zajedničko saopćenje u kojem osuđuju Netanyahuove poteze.
“Državna sigurnost ne može biti karta u političkoj igri. Netanyahu je večeras prešao crvenu liniju”, rekli su, pozivajući stranku Likud da ne miješa “u slamanje nacionalne sigurnosti”.
Čelnik radničkog sindikata Histadrut, krovne organizacije za stotine hiljada radnika u javnom sektoru, rekao je da je “zapanjen” Gallantovim smjenjivanjem i obećao “dramatičnu” objavu u ponedjeljak. Izraelski generalni konzul u New Yorku rekao je da podnosi ostavku zbog otpuštanja Gallanta. Izraelski istraživački univerziteti objavili su da će prestati održavati nastavu zbog zakonodavnog pritiska, pozivajući na hitan prestanak.
Bijela kuća također je izrazila “duboku zabrinutost” i pozvala izraelske čelnike da pronađu kompromis što je prije moguće.
“Demokratska društva jačaju sistemi provjera i ravnoteže, a temeljne promjene demokratskog sistema trebale bi se provoditi uz najširu moguću podršku javnosti”, izjavila je glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Adrienne Watson.
Ustavna kriza
Previranja se događaju u kritičnom trenutku u donošenju zakona, s nacrtom zakona koji daje izvršnoj vlasti veću kontrolu nad imenovanjem sudija i očekuje se da će ove sedmice biti podnesen na ratifikaciju u Knesetu, gdje Netanyahu i njegovi saveznici kontroliraju 64 od 120 mjesta.
Netanyahu i njegovi saveznici kažu da će plan – koji također nastoji dati parlamentu ovlasti da poništava odluke Vrhovnog suda – vratiti ravnotežu između sudske i izvršne vlasti i obuzdati ono što oni vide kao intervencionistički sud s liberalnim simpatijama.
Ali kritičari kažu da će zakoni ukloniti izraelski sistem kontrole i ravnoteže i koncentrirati moć u rukama vladajuće koalicije. Također kažu da je Netanyahu, kojem se sudi za korupciju, u sukobu interesa.
“Ono što Vlada želi učiniti nije ispraviti ili popraviti ili dopuniti pravosudni sistem, tako da bude pravedniji. Upravo suprotno. Oni žele preuzeti kontrolu nad pravosudnim sistemom,” rekao je Ofer Cassif, izraelski političar i član Knesseta iz ljevičarske stranke Hadash.
“Mislim da situaciju ne bismo trebali smatrati reformom pravosuđa, već državnim udarom”, rekao je on za Al Jazeeru.
“Netanyahu želi preokrenuti Izrael od etnokratije – jer Izrael, po mom mišljenju, nikada nije bio demokratija, jer se ova država temelji na jevrejskoj nadmoći, tako da se ne može smatrati demokratijom iz prve ruke – ali pod državnim udarom koji vlada želi izvesti, Izrael će se pretvoriti u pravu fašističku diktaturu.”
Kako će se, pa čak i hoće li se glasanje održati, došlo je u pitanje nakon vala protesta izazvanog Gallantovim smjenjivanjem i sve dubljim podjelama unutar koalicije.
“Brz pravni i politički razvoj odveo je Izrael u neistražen teritorij”, rekao je Guy Lurie, naučni saradnik na Izraelskom institutu za demokratiju, jerusalemskom think tanku.
“Na početku smo ustavne krize u smislu da postoji neslaganje oko izvora ovlasti i legitimiteta različitih upravnih tijela”, rekao je novinskoj agenciji Associated Press.