Situacija zbog velikog broja izbjeglica u gradovima je sve napetija. Sindikati policije se pribojava eksplozije nezadovoljstva. Ministrica unutarnjih poslova istodobno ne želi ograničiti broj izbjeglica.
„Bez zaštite granica, bez gornje granice broja izbjeglica, uskraćivanje sredstava gradovima: to je opasni koktel koji bi mogao utjecati na naglu promjenu raspoloženja u zemlji“, rekao je potpredsjednik Njemačkog sindikata policajaca Heiko Teggatz u razgovoru za dnevnik Bild.
Opasni koktel
On je kritizirajući njemačku ministricu unutarnjih poslova Nancy Faeser (Socijaldemokratska stranka Njemačke SPD) i njezino odbijanja uvođenje gornjih granica za prihvat izbjeglica i odbijanja dodatnih sredstava za prihvat izbjeglica rekao kako je ministrica „očito izgubila kontakt s realnošću“.
Ministrica Faeser je rekla kako još uvijek osam od deset izbjeglica koje dolaze u Njemačku dolaze iz Ukrajine te kako je stoga „nemoguće odrediti gornju granicu humanosti“. Ona je isto tako gradove i općine kritizirala zbog njihovog apela za više sredstava za zbrinjavanje izbjeglica.
Njezin kolega i ministar financija Christian Lindner iz Liberalno-demokratske stranke (FDP) također je kritizirao gradove i općina zbog njihovog zahtjeva u smjeru savezne vlade za povećanjem sredstava za izbjeglice. On je ustvrdio kako su gradovi prošle godine ostvarili više poreznih prihoda od očekivanog.
„Zapravo bi gradovi mogli financijski pomoći saveznoj razini“, rekao je Lindner.
Lindner je ukazao i na činjenicu da ukrajinske izbjeglice od prvog dana primaju puni iznos pomoći za nezaposlene koje financira savezna razina.
Prosvjedi protiv smještaja za izbjeglice
Pritužbi na loše stanje u gradovima sa smještajem izbjeglice dolaze iz mnogih krajeva Njemačke. Pokrajinski zastupnik iz Mecklenburga Tino Schromann iz oporbene Kršćansko-demokratske unije (CDU) rekao je kako mu je neobjašnjivo da ministrica unutarnjih poslova odbija uvesti gornje granice broja izbjeglica bez obzira na nedostatak stambenog prostora u gradovima i općinama.
I on je, aludirajući na sve brojnije prosvjede građana koji izlaze na ulice prosvjedujući protiv izgradnje smještaja za izbjeglice, izrazio bojazan da bi situacija „mogla izbjeći kontroli“.
„Ako savezna vlada i dalje bude ovako postupala i odnosila se prema ovom problemu, bojim se da ćemo još brže doći u situaciju iz koje se nećemo moći tako brzo spasiti“, rekao je demokršćanski političar.
Njemački kancelar Olaf Scholz je za početak svibnja sazvao krizni sastanaka na kojem bi predstavnici gradova sa saveznom vladom trebali razmotriti problematiku smještaja izbjeglica čiji broje se, ne samo zbog rata u Ukrajini, od završetka pandemije ponovno značajno povećao.
(Deutsche Welle)