Stara narodna poslovica kaže „ne pada snijeg da pokrije brijeg, već da zvijeri otkrije trag”. Otprilike tako bi se mogao opisati politički život Semira Efendića proteklih godinu dana.
A sve je počelo, prisjetit ćemo se, odlukom da Stranka za BiH u predizbornoj kampanji kao kandidata podrži Željka Komšića. U tom trenutku, to se činilo kao dvostruki dobitak. Nije se svrstao uz SDA, samim tim imao je čist prostor za kampanju da političkog mrtvaca Stranku za BiH reaktivira, a i igranje na kartu Komšića posljednjih 15-tak godina je dobra opcija kod „patriotski“ orijentisane javnosti.
Izbori završiše, u Predsjedništvo BiH prođe Komšić, ali i Bećirović. Rezultati izbora pokazaže da se nazire neka druga politička realnost, ali na krilima političkog populizma i borbe protiv SDA i donesoše četiri zastupnika u Parlamentu FBiH. Politička situacija u Bosni i Hercegovini počela se uzburkavati, do značaja su došle i četiri ruke zastupnika Stranke za BiH.
Ucjenama do četiri ministarstva
Jasno je bilo od početka da SBiH, zajedno sa svojim partnerom NES-om, ucjenjivački se postavlja prema političkoj grupaciji koja je bila u formiranju da okupi većinu. Uspijeli su istrgovati na ime svojih devet poslanika i čak četiri ministarstva. Od toga, Stranka za BiH je dobila svoju vječnu želju, ministarstvo energetike i rudarstva FBiH. Međutim, stalno je iznad cijele priče visio upitnik. Zvanično formiranje vlasti bilo je još daleko, pa se i trgovati, a posebno floskulama partiotizma zasipati javnost još uvijek moglo.
Međutim veliko finale“ uspostave vlasti u Federaciji BiH počelo se bližiti svome kraju. I onda dolazimo do zaspleta koji je barem za javnost ispao kao takav. Ključnoj sedmici prethodio dogovor oko uspostave nove vlasti u USK. Međusobno zaraćene strane godinama unazad, posebno u predizbornoj kampanji, vrlo brzo su sklopili koaliciju i osvanula je nova vlada USK koju su činili NES – SDA. Jasno je bilo da je NES, zbog ruka SDA, ovoj stranci obećao nešto više. To nešto više bila je Federacija BiH. Cilj je bio jasan, a to je usporiti ili zaustaviti formiranje vlasti na nivou Federacije BiH. I dok je jasno bilo kakav interes je imao NES, potpuno je nejasno zbog čega je Semir Efendić pošao sličnim putem. Stranke „Trojke“ potpuno su ispoštovale želje SBiH i podržale njihovog kandidata u Brčkom. Smjenjen je dotadašnji gradonačelnik Brčkog iz reda SDA, a imenovan novi iz SBiH. Jasno glasovima stranaka “Trojke“. Nova vlada Sarajevskog kantona je formirana, a tu je partner postala i Stranka za BiH. Dakle na svakom nivou gdje je SBiH imao zahtjeve i želje, oni su bili ispunjeni.
A onda dolazi i ključna sedmica za uspostavu vlasti u FBiH. Prvo NES i SBiH izlaze sa saopštenjem u kojem unaprijed proglašavaju odluke Kristajana Šmita kao privremene. Pokazat će se nakon proglašenja istih od strane Visokog predstavnika da one uopšte nisu takve. U roku godine dana, prema promjenama zakona, ako stranke u Parlamentu FBiH ne donesu drugačije nove odluke postaju trajna ustavna odredba.
Zahtjevi koji sami sebe isključuju
Međutim, ovaj „puč“ nije uspio, te su onda upotrijebili i još čudniji zahtjev. Odbili su podržati novu vladu zbog toga što je u njoj Vojin Mijatović. Ne ulazeći uopšte u ocijenu realnosti ovog zahtjeva, samo ćemo napomenuti da je Vojin Mijatović učesnik pregovora i prijedlog za ministra unazad skoro mjesec dana, ali su se Nermin Ogrešević i Semir Efendić toga sjetili tek zadnja tri dana.
I nakon toga je bilo jasno da ono što se u medijima špekulisalo da su oni samo „trojanski konj“ SDA postalo je svima jasno. Ako se za NES i ima logičko opravdanje. To je stranka interesno sastavljena od ljudi iz USK, koja se uostalom raspala i na dan glasanja, za SBiH je sve ne logično.
Semir Efendić je izveo političko samoubistvo i pri tome svoju stranku gurnuo na margine. Jasno je da će u skorijem periodu ostati bez svega onoga što je dobio za partnerstvo sa strankama „Trojke“. Politička demogogija i lažni patriotizam tako su ostali razotrikveni tek kao još jedan pokušaj SDA da odbrani svoje pozicije. Iz ugla SDA to je potpuno opravdano i može se smatrati dobrim potezom. Međutim, iz ugla Semira Feendića i SBiH neshvatljivo zbog čega su sebe učinili takvim i istovremeno u tri dana izvršili politički harakiri.
(N.A. / Ero.ba)