Sela u okolini Drvara koja administrativno pripadaju Bihaću većinom su povratnička. Jedno od njih je i selo Trubar u kojem mještani uglavnom nemaju struje. Iako su solarni paneli koje su dobili kao donaciju djelomično riješili ovaj problem, kada dođe zima, život u ovom mjestu je posebno težak.
„One najosnovnije stvari za život u ovom selu ne postoje“, kaže za FTV Milena Rokvić.
„Svijeću upališ, sjediš pored šporeta i ćutiš, jer kad je oblačno, ne pune se paneli. Sve je to jadno i bijedno. Ni struje ni prijevoza. Nikakvog mi kontakta nemamo sa svijetom“, priča za FTV Željko Rokvić.
Obratili smo se Gradskoj upravi u Bihaću sa pitanjem zbog čega u 21. stoljeću povratnici u ovo selo žive u mraku. Prema riječima pomoćnice gradonačelnika Bihaća Vildane Zulić, oni ne žele promijeniti mjesto prebivališta, čime bi postali povratnici u Bihać i tako onda mogli ostvariti pravo na besplatno priključenje električne energije.
„Oni su i dalje prijavljeni u enitetu RS, gdje u biti rade i ostvaruju neka svoja druga materijalna prava. U tom kontekstu imali smo sastanke i sa Elektrodistribucijom – prema propisima iz njihove nadležnosti, da bi se njima priključila električna energija besplatno, bez plaćanja priključka na niskonaponsku električnu mrežu, potrebno je da se prijave i da imaju prebivalište na području Bihaća i u toj MZ gdje se nalazi ta potrebna infrastruktura“, objašnjava ona.
Zanimao nas je stav i komentar Elektrodistribucije u Bihaću, ali do emitiranja ovog priloga nismo dobili odgovor. S druge strane, mještani Trubara se pitaju, odakle da plate, jer nemaju nikakva primanja a žive isključivo od onog što sami proizvedu i uzgoje.
„Ko može – neka plati. Ja nemam od kud da platim. Za mene je 100 KM danas veliko, a ne 1100 KM“, ističe Nedeljko Zeljković.
Osim struje, mještani sela Trubar maštaju o boljem putu do sela. Zimi se može doći samo terenskim vozilom. Poručuju – osjećamo se kao da smo prepušteni sami sebi.