Svečanim otvorenjem 3. Međunarodnog trijenala grafike u Livnu je počeo kulturni dio manifestacije “Kulturno-vjerski dani Naša Gorica”. Riječ je o višednevnoj manifestaciji u organizaciji Franjevačkog samostana i Franjevačkog muzeja i galerije Gorica Livno, koja je već postala brižno njegovana tradicija. Za duhovni dio manifestacije brine se samostan, a kulturne sadržaje priprema Franjevački muzej i galerija Gorica. Brojnošću sudionika iz cijeloga svijeta Livno se i po treći put potvrdilo kao grafički centar regije, a Franjevački muzej i galerija Gorica kao ustanova koja doprinosi ne samo kulturnom već i turističkom razvoju grada.
“Mogu samo izraziti veliku radost što smo, eto, po treći puta nazočni otvaranju svjetskog trijenala u ovom našem prelijepom Livnu. Možda smo malo dvojili prvi puta hoće li – neće li, a sad sam siguran da će ova svjetska manifestacija opstati u budućnosti, da će imati dugu budućnost i vrlo uspješnu budućnost”, kazao je za FTV mr. sc. Božo Biškupić, muzeolog iz Zagreba.
“Rijetko gdje možete vidjeti na jednom mjestu toliko vrsnih grafičara kao što možete u Livnu. Tu možete vidjeti sve grafičke tehnike i sitotisak i duboki tisak, znači bez obzira na koju tehniku, iz čak 35 zemalja, što je jako velik broj, i ima čak negdje oko 95 autora, i to vrsnih autora”, kazala je dr. sc. Mikica Maštrović, povjesničarka umjetnosti.
A dio tih umjetnika došao je iz prekooceanskih zemalja, poput dobitnika posebnog priznanja ovogodišnjeg trijenala. Vlasnik je mnogih priznanja sa izložbi diljem svijeta, no, ovo livanjsko mu je posebno.
“Evo me po prvi put na svojoj zemlji, u zemlji u kojoj sam rođen nakon 34 godine od mog odlaska, da imam i predstavu svog rada i da sam tu prisutan i da govorim na svom maternjem jeziku.. pa sam nekako bez riječi i izuzetno sretan”, izjavio je za FTV Endi Pošković, umjetnik iz SAD.
Trijenale je imalo prvi put zadanu temu.
“Tema je bila ‘Granice slobode’, kako umjetnici vide slobodu, šta je ona, šta ona njima predstavlja, gdje je tražimo, u čemu je vidimo. Prigoda je možda da i mi svi razmislimo šta za nas znači sloboda”, pojasnila je Dražena Džeko, ravnateljica FMGG Livno.
Za dobitnika nagrade Grada Livna ta sloboda je jedan rajski rezervat u kojem svi želimo biti.
“Koji nas obilježava, i nekako u njemu se ostvaruje jedna temeljna ljudska sloboda kojom se pokazuje ono najbolje što ima u ljudima. To je tematski okvir kojim se ja dugo bavim, kojeg volim, i vjerujem da je izrazito bitan za ljudsko društvo”, kaže Tomislav Buntak, dekan ALU Zagreb.
Povjerenstvo za nagrade imalo je težak posao jer je među 95 djela teško bilo odlučiti koje je najbolje. Grand Prix je pripao kineskom umjetniku Minjie Zhangu, a ova jedinstvena izložba posjetiteljima će biti dostupna sve do 1. listopada.