Osim Starog mosta i uže gradske jezgre, Mostar ima još mnoštvo sadržaja da ponudi turistima, a jedan od novih koji je u fazi pripreme je i izgradnja žičare. Ovim bi se Mostar pridružio Sarajevu i Trebinju, ali je nakon finalizacije projekta potrebna i saglasnost Gradskog vijeća. Kako su pojasnili iz Gradske uprave, godišnji prihodi od žičare mogli bi se usmjeriti i u održavanje Olimpijskog bazena, Sportske dvorane i drugih javnih objekata čiji je Grad vlasnik.
Prirodne ljepote koje okružuju mostarsku kotlinu sve su popularnije turistima, koji bijeg od gradske vrućine potraže upravo na jednoj od atraktivnih lokacija. Tako je i sa adrenalinskim parkom Fortica, odakle se pruža pogled na Mostar, gdje se možete odmoriti ili probati jedan od sadržaja koji se nudi. Za vrijeme naše posjete zatičemo veliki broj gostiju.
Srećemo i grupu turista iz Češke koji su iskoristili jednu od adrenalinskih ruta da bi se popeli na stakleni most, gdje su nam kažu došli da bi uživali u zalasku Sunca i rashladili se. Oni hrabriji okušali su se u zip lineu
U Gradskoj upravi se nadaju da će procvat poput Fortice doživjeti i brdo Hum, jer je tu planirana izgradnja žičare koja je još u pripremnoj fazi realizacije projekta i dogovora sa jednom od vodećih svjetskih kompanija za izgradnju žičara. Ideja je da polazak bude blizu stare gradske jezgre i sve vrijeme da turisti imaju pogled na most i UNESCO-ovu zaštićenu zonu.
“Ono što jeste možda najbolja opcija iz njihove perspektive da to bude onaj parking ispred samostana sa pozicijom usmjerenom prema Bulevaru i da ide do križa na Humu. Cijela ta dužina je negdje kilometar vožnje”, objašnjava za FTV Marin Čuljak, savjetnik gradonačelnika Mostara.
Grad sam ne može finansirati održavanje javnih objekata koji su u njegovom vlasništvu, a jedan od modela koji bi pomogao u finansiranju su žičare. Zato je i rođena ova ideja o izgradnji po uzoru na druge centre koji su već uveli ovu turističku ponudu i koja se isplatila.