Magazin Newsweek objavio je članak u kojem kritizira, kako je to opisano, očigledne dvostruke aršine u odnosu Zapada prema ljudima raseljenim iz ratnih i kriznih zona u zavisnosti od zemalja iz kojih dolaze. Nazik Salih, voditeljica regionalnog tima organizacije “Projekt Nada”, koja se bavi pitanjima raseljenih, uvidjela je da postoji izrazita kontradikcija između odnosa svijeta prema ruskoj invaziji na Ukrajinu i načina na koji se odnosi prema borbama koje se vode u Sudanu.
“Ja sam sudanska humanitarna radnica u Poljskoj, koja pomaže ukrajinskim izbjeglicama više od godinu dana. Iz prve ruke sam svjedočila očiglednim dvostrukim standardima po pitanju toga kako svijet odnosi prema ljudima raseljenim iz različitih zemalja na osnovu njihovog porijekla”, rekla je Salih.
Također, primijetila je selektivnu pažnju svijeta i njegov slab odgovor na nevolju sudanskih izbjeglica, što odražava odsustvo političke volje i neuspjeh svijeta da se ljudskim životima da prioritet u odnosu na geopolitičke interese.
Pomoć za raseljene Ukrajince
Upoređujući kako je svijet reagirao na nevolje Sudanaca koji su napustili svoje domove zbog borbi koje bjesne u njihovoj zemlji i na nevolje Ukrajinaca koji su raseljeni zbog rata, sudanska humanitarna radnica je istakla da je odgovor međunarodne zajednice, kada je Rusija pokrenula napad na Ukrajinu u februaru 2022. godine, bio brz, jer je osudila rusku agresiju i požurila pružiti hitnu podršku za ukrajinske izbjeglice.
Evropski susjedi Ukrajine brzo su otvorili svoje granice kako bi dočekali milione ukrajinskih izbjeglica koje su hrlile na njihove granice bježeći od rata. Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada, Sjedinjene Američke Države i druge zapadne zemlje odmah su mobilizirale resurse, sredstva i humanitarnu pomoć koja je potrebna kako bi se odgovorilo na potrebe Ukrajinaca koji bježe od sukoba.
Nekoliko dana nakon početka rata, humanitarne organizacije, agencije Ujedinjenih naroda i lokalne vlasti požurile su na granične prelaze širom nekoliko evropskih zemalja kako bi pomogli i pružili sve vrste hitne pomoći.
Različit odnos prema raseljenim Sudancima
”Sada gledam potpuno drugačiji narativ koji se odvija u Sudanu”, rekla je Nazik Salih.
”Od 15. aprila 2023. godine, sudanski civili su se našli u unakrsnoj vatri rata između sudanskih oružanih snaga i Snaga za brzu podršku. Ovaj sukob je raselio više od tri miliona Sudanaca, ali odgovor međunarodne zajednice uopće nije bio adekvatan.”
Istakla je da su susjedi Sudana učinili situaciju za raseljene Sudance još težom, jer su neke od njih zatvorile svoje granice sa Sudanom, a druge su nametnule stroge uslove i zahtjeve za ulazak na svoje teritorije, zbog čega su ljudi koji su bježali od borbi ostali zaglavljeni na granici nedeljama bez vode i hrane.
Salih je rekla da su pojedini članovi njene porodice zaglavljeni u Halfi, pograničnom gradu u sjevernom Sudanu u blizini egipatske granice, skoro dva mjeseca, čekajući da im egipatski konzulat izda vize za ulazak u zemlju. Objasnila je da su hiljade Sudanaca i dalje zaglavljene u Halfi i drugim pograničnim područjima. Zaglavljeni su sedmicama, ako ne i mjesecima, u teškim humanitarnim uslovima bez ikakve lokalne ili međunarodne podrške.
Sudanska humanitarna radnica, koja godinama radi u Poljskoj, kaže kako svakodnevno vidi sve veći broj organizacija koje otvaraju urede u Varšavi kako bi pružile pomoć i podršku ukrajinskim izbjeglicama u Poljskoj, dok pogranični gradovi u Čadu i Egiptu još uvijek nemaju humanitarne organizacije. Smatra da je razlog za to činjenica da ponovno svjedočimo nejednakosti u vrijednosti ljudskih života i davanju prednosti životima jednih u odnosu na druge.
”Svijet se mora suočiti sa svojim dvostrukim standardima u humanitarnom odgovoru. Svaki život je jednako vrijedan, bez obzira na geografsko područje, rasu ili politički značaj. Sudanske izbjeglice, kao i njihove ukrajinske kolege, zaslužuju da im se pod hitno posveti pažnja i pruži ozbiljna humanitarna pomoć”, kazala je.