Angela Merkel je obožavala šetnje po brdima i planinama Južnog Tirola ili odmaranje na otoku Ischia u Napuljskom zaljevu. To su bili njezini ciljevi za vrijeme godišnjeg odmora svih šesnaest dugih godina koliko je provela na čelu njemačke vlade. Jednom je njezin glasnogovornik na pitanje gdje je kancelarka na odmoru rekao: „Kancelarka nikada nije na odmoru!” Što je trebalo značiti da uvijek bdije nad političkim poslovima. O tome gdje političari inače provode odmor javnost može lako saznati – dovoljno je čitati tabloid Bild – ali i to ima svoja pravila.
Nemaju pravo na odmor
Članovi Vlade nemaju klasičan ugovor o radu, prema tome ni zapisano pravo na godišnji odmor. Ali, pretpostavka je da su i oni ljudi od krvi i mesa kojima treba „punjenje baterija” daleko od političkog žrvnja Berlina. Poseban Zakon o saveznim ministrima ne spominje godišnji odmor.
„Ministri nemaju pravo na odmor. Oni nisu obični zaposlenici”, rekao je Ulrich Battis, bivši profesor ustavnog prava na Sveučilištu Humboldt.
“Hoće li i kada ministri ići na odmor – o tome odlučuje njihov šef, a to je kancelar, pojasnio je Battis u razgovoru za Süddeutsche Zeitung.
Štoviše, svaki ministar koji napušta sjedište Vlade na duže od jednog dana mora o tome obavijestiti kancelara. A ako izbiva duže od tri dana ili putuje u inozemstvo, kancelar to mora izričito odobriti.
Scholz u „prijateljskoj” zemlji
No jasno je da i kancelar treba odmor. Ali nije poznato je li Olaf Scholz spakirao cipele za planinarenje ili japanke i kupaće gaćice. Njegov glasnogovornik je samo priopćio da će kancelar „provesti par dana u prijateljskom europskom inozemstvu” – u doba sve veće važnosti geopolitike sasvim primjerena formulacija. Sam Scholz je rekao da se raduje kratkom odmoru.
Gdje se točno nalazi kancelar, to se ne zna. A nije ni uputno zbog moguće navale novinara i njegove osobne sigurnosti. Prošle godine je list Bild slavio Scholza jer je navodno bio prvi kancelar u četiri desetljeća koji je ljetni odmor proveo u Njemačkoj – pješačio je po gorju u Bavarskoj.
(ARD)