Moćni algoritam nazvan “Heliolink D”, koji će se koristiti u opservatoriji u Čileu, pronašao je potencijalno najopasniji asteroid za Zemlju, dug 180 metara, ali je izračunto da su veoma male šanse da on padne na planetu Zemlju. Asteroid je nazvan “2022 SF289”, a prema nekim ocjenama, njegov potencijalni udar u Zemlju, kao mjesto udara proizvoljno je odabrano područje Njujorka imao bi snagu 172 megatone TNT-a.
Od potencijalnog udara stradalo bi milion ljudi. Naučnici prate potencijalno opasne asteroide za Zemlju, one čija je dužina veća od 120 metara i koji se približavaju našoj planeti na udaljenosti manjoj od osam miliona kilometara. Zemlja se, za sada, ne nalazi na njihovoj putanji, ali zbog blizine prolaska pored Zemlje pod budnim su okom astronoma.
Što se asteroida “2022 SF289” tiče, on bi trebao proći pored Zemlje na udaljenosti od 225.000 kilometara.
“Sredinom jula Zemlji se približio asteroid veličine zgrade od 20 spratova koji naučnici nisu primijetili na vrijeme, odnosno primijetili su ga tek dva dana nakon što je prošao pored naše planete”, navodi BBC.
Naučni časopisi navode da se u Čileu trenutno gradi opservatorija “Vera C. Rubin” u kojoj će se, od 2025. godine, provoditi brojna astronomska istraživanja. Opservatorija će biti zadužena i za pronalaženje asteroida u svemiru koji bi mogli biti potencijalno opasni za Zemlju.