Pet sindikata u Republici Srpskoj, koji predstavljaju оkо 55 hiljada zaposlenih u javnom sektoru, tvrde da ih je izigrala vlast kada je u pitanju Sporazum koji su postigli sa Vladom prošle godine o povećanju plata, dok su ranije u Vladi tvrdili upravo suprotno. Sindikalci su narednih dana najavili zajedničke aktivnosti, te organizovanje sindikalnog odbora, a ne isključuju ni proteste početkom septembra.
Sindikati u Republici Srpskoj koji okupljaju radnike zaposlene u javnoj upravi, policiji, dijelu zdravstva i pravosuđu počeli su zajedničke aktivnosti kako bi ponovo tražili od Vlade da ispoštuje u potpunosti Sporazum potpisan prošle godine, kojim se Vlada obavezala da će analizom budžeta i rasta cijena dizati i plate do onog iznosa koliko je sada topli obrok i dvanaestina regresa. Ne isključuju ni mogućnost protesta početkom septembra.
“Da li su protesti izbor, jedna od opcija, sigurno da jesu, iz prostog razloga jer smo prevareni. Državni službenici, policajci, doktori, medicinske sestre, prosvjetni radnici, radnici u pravosuđu već punih petnaest godina krizu ublažavaju preko svojih leđa”, kaže predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske Božo Marić.
Radna grupa Vlade i sindikata krajem drugog kvartala analizirala je budžet i rast cijena, gdje su opet bili podijeljeni. Dok sindikalci vide opravdanim rast plata, u Vladi su odlučni da o tome nema govora, što svjedoči i tadašnja izjava ministarke finansija.
“Može se ljutiti ko hoće, ali nema prostora za povećanje plata. Moramo gledati kako rastu prihodi. PDV pada i padaće. Iskreno, nemamo ni opravdanja da povećamo plate u javnoj upravi. Ne bi bilo pošteno da mi sada enormno podižemo plate u javnom sektoru, jer šta ćemo onda sa realnim?”, kazala je tada Zora Vidović.
U ovih pet sindikata nije Sindikat obrazovanja, nauke i kulture koji jeste potpisnik ranijeg Sporazuma sa Vladom. Njima je i dalje najveći problem dugogodišnji zahtjev za izjednačavanjem koeficijanata sa ostalim budžetskim korisnicima, a ima ih zaposlenih oko 23 hiljade. Kažu, očekuju narednih dana pregovore.
“Očekujem pomak, pomak na bolje. Vidjećemo šta je realnost, šta je moguće, i da ta dugogodišnja nepravda bude ispravljena prema radnicima u u obrazovanju, nauci i kulturi i da nastavimo dalje saradnju i pregovore u skladu sa zakonima i propisima”., kazao je predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS Dragan Gnjatić.
Još je rano govoriti da li će desetine hiljada radnika iz javnog sektora izaći na ulicu gdje će tražiti veće plate, jer godinama u RS nije bilo okupljanja iz ovog razloga. Treba podsjetiti da je prošle godine pet sindikata zaprijetilo protestima kada su predali interpelaciju u parlament kojom su zatražili izdvajanje toplog obroka i regresa iz plate nakon čega je Vlada poopustila i sklopila sporazum.