Rat u Ukrajini i kriza energentima ponovo su aktuelizirali pitanje skladištenje plina na području Tuzle, tačnije na mjestu ležišta Rudnika soli u naselju Tetima. Međutim, Tuzla ima jasnu Rezoluciju Grada u kojoj se navodi da ovaj grad to neće dopustiti. Istražili smo, koliko je zaista realno da Tuzla, umjesto rude soli, danas bude ležište plina.
O ležištima Rudnika Soli na Tetimi, kao idealnom skladištu plina, govori se već dugi niz godina. Nedavno je Bosanskohercegovački komitet Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme aktualizirao ovu temu, a njegov predsjednik Edhem Bičakčić istaknuo da je Tuzla idealna lokacija. Profesor rudarstva Edin Delić ističe, idealna je za dnevno političke svrhe i u teoriji, ali ne i u realnosti.
“Mi smo na Tetimi jako daleko, nismo ni na početku ozbiljnog bavljenja tom temom. Ja ću vrlo otvoreno kazati, ekspoatacione bušotine koje se sad rade za eksploataciju apsolutno su neprimjerene za ovu tematiku, jer one nisu razvijane po načelima da bi sutra mogle biti skladište. Tu se mora odabrati i adekvatna lokacija, zdraviji dio masiva. Nije ležište soli u Tuzli toliko homogeno”, smatra Delić.
Ilija Mitrović uz Rudnik Soli živi od 1953. godine. Kaže nam, ovdje se ne rješavaju ni osnovni komunalni projekti, a plin je samo politička priča.
“Mještani ovdje su ugroženi”, smatra on.
“Opasnost, jer plin je plin. Koji sistem oni misle, cjevovodom, kojim sistemom, cisternama, samo da bi ovdje imali skladište. Kako misle?”, pita se i Milenko Jurkić.
Međutim, kada se govori o skladištenju plina, Bosna i Hercegovina, prema svim europskim standardima i normama, mora imati prostor gdje će skladištiti plin. Jedna od relevatnih studija koju su kreirali eminentni stručnjaci kaže da je upravo Rudnik Soli idealna lokacija.
“S obzirom da energetska kriza već uzima svoj danak, da li će to biti sada u Kladnju, i to je jedno od potencijalnih mjesta, ne samo Tuzla. Da li je to Tuzla? – i tako dalje. Znamo mi za deklaraciju, znamo za sigurnosne propise, standarde, o tome je puno rečeno. Ali mislim da trebaju naučno-stručna promišljanja u skladu sa procedurama i standardima Europske unije donijeti konačnu odluku vezano za lokaciju i mjesto”, mišljenja je dekan Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli Kemal Gutić.
Stav Tuzle je jasan, jer o tome postoji Rezolucija Grada u kojoj se jasno navodi da skladištenje plina neće dozvoliti.
“Uvijek se javi neki stručnjak da kaže – dobro je to za plin. Međutim, za plin je dobro, nije dobro za Tuzlu. I zato mi to ne želimo. Ovaj Grad to ne želi. Ponavljam, rekorder u klizištima, ne daj Bože zemljotresa. Vidite li sada, koliki bi sad bio strah od rata, da mi imamo ispod sebe neko najveće skladište plina, zamislite, u Europi?“, upozorava gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović.
Skladištenje plina u Tuzli, priča je stara već 15 godina. Za sada bezuspješna. Ali činjenica je da Tetima sve više postaje tema brojnih visokih dužnosnika koji kreiraju velike energetske strategije.