Sa zadnjim danom ovog mjeseca, tačnije u četvrtak, zakazana je sjednica Gradskog vijeća Mostara. Na dnevnom redu je i tačka “Prijedlog odluke o utvrđivanju cijene pružanja usluga snabdijevanja pitkom vodom i odvodnje otpadnih voda”. U suštini mostarski vijećnici će odlučivati da li će Mostarcima poskuputi voda. Prijedlog Odluke o poskupljenju je napravio JP Vodovod Mostar a izvjestilac je gradonačelnik Mario Kordić.
Mostarski kolumnista Eli Ćišić komentarišući najavu poskupljenja iznio je niz podataka koji ukazuju da je suština problema kompleksnija.
“Po ovome JP Vodovod Mostar traži da građani Mostara umjesto dosadašnjih 1,27 KM po m3, plačaju 1,85 KM po m3. Unutar ovih 1,85 KM po m3 se nalaze dvije stavke. Prva stavka u iznosu od 1,38 KM m3 za snabdijevanje pitkom vodom i druga stavka 0,47 KM m3 usluge odvodnje feklanih voda (kanalizacija). Skontala su braća strašnu matematiku. Koliko got ste mjesečno potrošili pitke vode isto toliko ste automatski kubika otpadne vode ubacili u kanalizaciju. Tako bar po JP Vodovod Mostar voda pri zalijevanju bašti i vrtova ne ide u zemlju nego u kanalizaciju. Ono što ste popili definitivno će te i popišati( bar mi koji smo spojeni na gradsku kanalizacionu mrežu), kaže Ćišić pa nastavlja:
“Druga bitna stvar je da ovim povećanjem nisu uračunati troškovi prečišćavanja otpadnih voda (kolektora). Grad Mostar (odnosno građani) će nastaviti finiansirati troškove prečišćavanja otpadnih voda.
E sad par malo ne- poznatih stvari o JP Vodovod Mostar.
JP Vodovod Mostar je posjednik Gradskog bazena Mostar i Gradske banje koje su u posjedovnim listovima vlasništvo Društva ali ne i u poslovnim knjigama.
Dana 17.01.2003.godine pod posjedovnim listom 988 posjednik plivačkog bazena, kuće, zgrade, dvorišta i parcele je JP Vodovod Mostar da bi 16.05.2006.godine pod istim posjedovnim listom 988 bilo upisana samo upravna zgrada a ostali objekti su izbrisani pod objašnjenjem: ” ostale parcele na zahtjev stranke izostavljene”. Nema dokumentacije koja bi potvrdila da je navedeni objekat dat na korištenje drugom licu.
Gradska banja je sve do 2014.godine bila u poslovnim knjigama društva da bi ga to isto društvo (JP Vodvod Mostar) samo isknjižilo iz svojih knjigovodstvenih evidencija bez odluke Skupštine društva. Prema posjedovnom listu Gradska banja se i dalje nalazi u posjedu JP Vodovod Mostar. Gradsko vijeće 2006. donosi odluku o ustupanju Gradske banje na korištenje RMC-u Dr. Safet Mujić.
JP Vodovod Mostar po oficijelnoj statistici ima gubitke na mreži preko 50%. Tako je u 2018.godini ukupna zahvaćena voda bila 12.706 od toga isporučena voda kupcima je bila 6.349 a gubici vode su bili 6.357. U 2020. godini opet isto. Zahvaćena 12.295, isporučena 6.172, gubici 6.123.
Direktor JP Vodvoda Mostar Anton Vidačak, u izjavi medijima kaže da su na području Rodoča i Kruševa zabilježeni gubici vode od oko 80% .
Grad Mostar (građani) je kroz kroz Ugovor iz 2019.godine za održavanje i čišćenje slivnika, oborinskih kanalizacija, ugradnje poklopaca i rešetki izdvojio 786.324 KM. Po revizorskom izvještaju nije prezentirana relevantna dokumentacija kojom se dokazuje kako se uređuje način rada i podjela prihoda unutar društva.
Od građana Mostara se putem računa, godinama unazad naplaćuje 0.15KM/m3 ,namjenjenih za otplatu kredita kod Svjetske banke (obaveza društva prema odluci). Naravno taj kredit se neplaća a u prijedlogu za povećanje se i ne spominje tih 0,15 KM po m3. Inače JP Vodovod Mostar je uzeo kredit u iznosu od 17 miliona KM i kad tad će neko morat da plati.
Mogao bih pisati još o zbrinjavanju mulja, transportu do Austrije, novom projektu sušenja mulja , troškovima centra odvodnje , razlikama plata u R1 i R2 ali bi bilo baš previše i za mene i za vas, ističe u svom facebook obraćanju ovaj mostarski kolumnista i upozorava :
“Pa eto dragi vijećnici dobro promislite prije nego u četvrtak dignete ruku za ovo povećanje”.