O aktualnoj Vladi Federacije svašta se može reći, no da pokušava neke stvari potaknuti nabolje, i to je činjenica.
Ako ništa u socijalnim projektima, gdje ima još prostora da se pomogne stanovništvu. Posljednji dan kolovoza bio je datum za jednu od značajnijih odluka Vlade Federacije, a to je utvrđivanje maksimalne visine marži u trgovini za pojedine osnovne životne namirnice, odnosno ograničenje marži i dobiti trgovaca, koji su nerijetko dizali cijene bez kriterija. Navodi Večernji list.
Reakcija Vlade
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević istaknuo je, govoreći o određivanju spomenutih i još nekih artikala, kako su se vodili time da to budu strateški artikli i da se ispoštuje obveza slobodnog formiranja cijena i ustavnog prava i poretka te da se tu stratešku robu usuglašavalo s onom robom koja je predmet nabave Federalnih robnih rezervi.
– Što se tiče ovih visina marži, travanj i svibanj bili su predmetno razdoblje kada smo s Federalnom upravom za inspekcijske poslove kontrolirali ove cijene u praksi i zauzeli smo se uzeti donje marže koje su već primijenjene te njih primijeniti u ovoj odluci – objasnio je ministar.
U Federalnom ministarstvu trgovine zatražili smo i dodatno objašnjenje odluke.
– Po Ustavu, u BiH je tržišna ekonomija i slobodno formiranje cijena. Federalno ministarstvo trgovine nema nadležnost formirati cijene određenih proizvoda. Ministarstvo može predložiti ograničavanje marži određenih proizvoda (osnovne životne namirnice, nafta i naftne prerađevine) u izvanrednim okolnostima poput pandemije, prirodne katastrofe i slično, a Vlada Federacije BiH donosi odluku o ograničenju marži. Tako je i urađeno posljednjeg dana kolovoza. No, ovo nije prvi put. I ranije je Vlada FBiH donosila odluku o ograničenju marži na određene proizvode – objasnili su nam.
Također, doznajemo i da Ministarstvo radi na novom tekstu Zakona o kontroli cijena koji bi trebao biti završen i u parlamentarnoj proceduri do kraja godine. Zakonom će biti jasno utvrđeno u kojim situacijama i na koji rok se donose mjere o neposrednoj kontroli cijena određenih namirnica. Pomoćnica ministra trgovine koja radi na novom tekstu Zakona Merima Maslo objašnjava za Večernji list da je u novom tekstu zakona, uz navedeno, posebna pozornost posvećena kaznenim odredbama jer se o njima i nije vodilo previše računa s obzirom na to da je aktualni zakon star gotovo tri desetljeća.
– U trenutačno važećem Zakonu o kontroli cijena (iz 1995. godine) propisane kaznene odredbe su niske i kao takve ne mogu ispuniti funkciju prevencije činjenja prekršaja niti mogu imati potreban represivni učinak na prekršitelje zakonskih odredbi. Nastojimo novim zakonom to ispraviti i kaznene odredbe propisati, tako da imaju ne samo represivni nego i preventivni učinak – obrazložila je Maslo.
Što se tiče samih marži, odluka se odnosi na pšenično brašno tip 550 (po kilogramu propisana je veleprodajna marža pet posto, maloprodajna sedam posto), zatim sve vrste kruha od pšeničnog brašna (cijeli ili narezani) po kilogramu (veleprodajna marža pet posto, maloprodajna sedam posto), mlijeko kravlje, pasterizirano, homogenizirano i sterilno po litri (veleprodajna marža tri posto, maloprodajna šest posto), kao i jestivo suncokretovo ulje po litri (veleprodajna marža pet posto, maloprodajna šest posto) i tako dalje. Obrazloženo je da je odluka donesena u skladu sa Zakonom o kontroli cijena, a u cilju zaštite životnog standarda građana. Prilikom određivanja visine marži u veleprodaji i maloprodaji vodilo se računa da marža trgovaca može pokriti troškove poslovanja i osigurati im kontinuitet obavljanja djelatnosti, kao i da ne služi za ostavarenje ekstraprofita trgovaca.
Aplikacija za praćenje cijena
Prema odluci, mjere neposredne kontrole cijena odnose se na proizvode u nadležnosti FBiH, županije, grada i općine, propisane odredbama Zakona o kontroli cijena, kao i na ostale životne namirnice i druge proizvode koje prodaju svi sudionici u lancu opskrbe, odnosno gospodarska društva i druge pravne i fizičke osobe koje proizvode i obavljaju trgovinu na veliko i na malo. Večernjem listu je rečeno i da je jedan od prioriteta Ministarstva trgovine na čelu s ministrom Hasičevićem i rad na digitalizaciji Ministarstva u okviru kojeg je planirana i aplikacija za praćenje cijena osnovnih životnih namirnica po uzoru na postojeću aplikaciju za praćenje cijena nafte i naftnih prerađevina.