Veslački klubovi “Rama” i “Ustirama” već drugu godinu u suradnji s Udruženjem građana “Ruke” iz Sarajeva i “Let’s Do It” timom iz Bosne i Hercegovine održali su akciju čišćenja povodom obilježavanja Svjetskog dana čišćenja.
Vrijedna ekipa od 29 volontera, članova klubova, smeće je prikupljala na regionalnoj cesti od skretanja za Lapsunj do podborskog raskrižja te na otprilike 2,5 kilometra prikupila 45 vreća smeća!
“Cesta je dosta prometna, dobili smo i policijsku pratnju. Skupili smo oko 45 vreća smeća od 120 litara. To smo ostavili na lokaciju, gdje će otpad preuzeti komunalno poduzeće narednog tjedna. U ovom jednodnevnom projektu su sudjelovali većinom naši članovi. Uz pomoć prikolice za prijevoz čamaca smo prevozili otpad da sve bude na jednom mjestu, kako bismo olakšali posao komunalnom poduzeću i da se ne razbacuje svugdje. Zadovoljni smo količinom prikupljenog otpada, ali smo nezadovoljni da smo na jednoj tako kratkoj relaciji pronašli toliko smeća”, kazao je Filip Šimunović, predsjednik Veslačkog kluba “Rama” za Ramski Vjesnik.
Šimunović ističe kako su na spomenutoj dionici vidjeli da posla ima još za sljedeće, nešto ozbiljnije, akcije. Velika količina otpada je, vjeruje Šimunović, izbačena iz automobila, što pokazuje jedan stupanj nekulture.
“Akcija je prošla bez ikakvih problema, nakon akcije smo se svi skupili kod Veslačkog kluba na Šćitu na druženje uz ručak i osvježenje koje je sponzorirala Općina Prozor-Rama. Nadamo se da ćemo iduće godine privući više ljudi, jer ipak je ovo posao za cijelu našu zajednicu. Bilo bi lijepo da se priključi više ljudi, iako je ovo akcija na jedan dan i ne može se očistiti sve smeće koje imamo. Ipak, možemo dati mali doprinos zajedno s ostalih 160 zemalja koje sudjeluju u akcijama čišćenja”, rekao je Šimunović.
“Vjerujemo da ima nekog utjecaja ovo što radimo, u suprotnom ne bismo ni sudjelovali. Cilj nije samo počistiti smeće, nego podizanje svijesti svih nas, da uradimo nešto volonterski za svoju zajednicu. Ipak je to sve naše. Drago mi je da su danas i neki manji uzrasti, djeca od 8 godina pokazala starijoj djeci i nama odraslima da smeću nije mjesto u prirodi. Posebno kada ulažemo u stvari kao što je reciklažni pogon. Bilo bi lijepo da se kao žitelji naše općine ekološki osvijestimo. Čak da u domovima razvrstavamo otpad i slično, a ne da pričamo kako ne treba bacati otpad iz automobila, to je neka osnovna kultura”, poručio je Šimunović.
(Ramski vjesnik)