Skoro 90 posto ljekara Doma zdravlja Konjic potpisalo je i predalo Upravi svoje otkaze. Na taj potez ih je natjerala konstantna borba za plaće. Zadnju su dobili u junu. O uplati doprinosa, toplom obroku i sličnom više niko i ne priča. Mlada ljekarka Jasmina Halilović u Domu zdravlja Konjic radi dva mjeseca. Znala je, kaže, da je finansijska situacija teška, ali nije vjerovala da je nerješiva.
– Dolazimo ovdje, tehnički, da volontiramo svaki dan. Svi ljudi koji ovdje rade vole svoj posao, ali je jako teško. Bez obzira na to što radite ono što volite, ne može se raditi bez primanja – navela je.
Nova uprava ne može sama rješavati godinama gomilane probleme. Požari su gašeni rebelansima proračuna Zavoda zdravstvenog osiguranja i Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona. Za vratom im je i Porezna uprava, koja traži svoje. Dodatan uteg je i što još nema formirane Kantonalne vlade, a i ministar u tehničkom mandatu prije nekoliko mjeseci je dao ostavku. Direktor Džemal Hajduk rješenje vidi u finansijskoj konsolidaciji. Oni su, ističe, program napravili.
– Da nema nade to bi samo značilo kartu u jednom pravcu – da nema ni nas kao ustanove, a samim tim ni zdravstvenog osiguranja za naše stanovnike, 20.000 građana općine Konjic – ističe Hajduk za FTV.
Premda plaće nema od juna, pacijentima nije uskraćena pomoć. Čekaonice su pune, a za zaposlene imaju samo riječi hvale:
– Kako su ljubazni i gostoprimivi, a plaće nemaju od šestog mjeseca. Ja ne bih više ovdje zakoračila.
– Šta god nam treba mi se obratimo njima. I treba ih podržati.
– Doktori i osoblje su predivni, a šta radi Općina, Federacija i država, neka ih je sramota, neka im služi na čast!
Skupština HNK-a je u petak usvojila Finansijski izvještaj ZZO-a, što bi za Dom zdravlja Konjic značilo isplatu, eventualno, jedne plaće, ali ne i rješavanje problema. Slično je i s ostalim domovima zdravlja u HNK-u.
– Jedini zahtjev koji imaju predstavnici domova zdravlja je da se u sljedećem rebalansu do kraja ove godine nađe četiri miliona maraka više za primarnu zdravstvenu zaštitu – ističe Tomislav Martinović, zamjenik predsjedavajućrg Skupštine HNK-a (HDZ), prenosi FTV.
O tome će već u ponedjeljak čelnici Skupštine razgovarati s predstaviciman svih domova zdravlja u HNK-u. No, aktualni premijer poručuje kako teret finansiranja zdravstvenih ustanova ne može više biti isključivo na Vladi HNK-a, budući da općine i gradovi na godišnjoj razini za finansiranje 12 domova zdravlja i tri bolnice izvdvoje svega 800.000 KM, što ne pokriva ni osnovne troškove.
(FTV)