Iako je stupio na snagu prije dva mjeseca, novi Porodični zakon Republike Srpske i dalje izaziva nedoumice među socijalnim radnicima. S druge strane, i roditelji su iznijeli brojne primjedbe. Kako bi se nedoumice otklonile, OSCE je u Bijeljini organizirao tematski sastanak posvećen novom zakonu.
Nakon 21 godinu primjene ranijeg zakona, od prvog septembra stupio je na snagu novi Porodični zakon Republike Srpske koji je, prema riječima socijalnih radnika, veću nadležnost dao sudovima.
Cvijanka Rakić, Udruženja socijalnih randika Bijeljina
Mi se tek upoznajemo, ima dosta izmjena vezano za nadležnost centra za so rad za nas je vrlo značajno što su neki postupci sada premješteni u nadležnost suda, povjere iz vanbračne zajednice, regulisanje kontaktaa, to su promjene za koje smo se zalagali
Iz kancelarije ombudsmana nadaju se da će zakon unaprijediti zaštitu dječijih prava.
Jovanka Vuković, zamjenik Ombudsmana za ljudska prava RS za BHT kaže:
Na osnovu evidencije kancelarije ombudsmana najveći broj kršenja prava djeteta na održavanje ličnog kontakta sa roditeljom sa kojim ne živi. Mislim da će to značajno uticati i na same roditelje, bivše parntere u smislu podizanja nivoa ozbiljnosti prema presudama koje dobiju, i gotova rješenja koje se budu donijela održavanje kontakta djeteta.
Iz Misije OEBS-a u BiH ističu da je cilj otkloniti sve nedoumice u implementaciji ovog zakona.
Svjetlana Mujezinović, službenik za ljudska prava, Kancewlarija OEBS-a Tuzla
Mi podržavamo rad udruženja i ovo je tema za koju su jako zainteresirani. Generalno naši zakoni nisu loši kad su ljudska prava u pitanju, ali je problem sprovedba tih zakona tako da se nadamo da će pomoći.
Zakon je izazvao i negodovanje roditelja zbog odredbi koje se odnose na izuzimanje djeteta iz porodice bez odluke suda i raspolaganja dječijom štednjom, o čemu je takođe bilo riječi na sastanku u Bijeljini. Iz resornog minsitarstva ranije su istakli da je zakon podložan izmjenama.