Nakon tri mjeseca izraelskih napada u Pojasu Gaze, Ujedinjeni narodi (UN) su priopćili da situacija za civile na palestinskom teritoriju postaje još kobnija i teža.
„U tri mjeseca od užasnih napada 7. listopada, Gaza je postala mjesto smrti i očaja”, rekao je u petak UN-ov čelnik organizacije hitne pomoći OCHA Martin Griffiths. Bombardirana su čak i područja u koja su se cvili preselili po zahtjevu Izraela, a „nemilosrdno napadnute” su bile i medicinske ustanove.
Izraelska vojska više je puta izvela napade u i oko bolnica u izoliranom obalnom području pod optužbama da ih islamistička organizacija Hamas zloupotrebljava u “terorističke svrhe.” Nekoliko bolnica koje još uvijek djelomično rade, preplavljene su očajnim ljudima koji traže zaštitu, rekao je Griffiths.
„Odvija se javnozdravstvena katastrofa. Zarazne bolesti se šire u prenapučenim skloništima kako se kanalizacije izlijevaju. Oko 180 palestinskih žena svakodnevno rađa usred ovog kaosa. Ljudi se suočavaju s najvećom razinom prehrambene krize ikada zabilježenom. Glad je iza ugla”, kazao je Griffiths.
„Posebno je za djecu proteklih 12 tjedana bilo traumatično. Bez hrane. Bez vode. Bez škole. Ništa, osim zastrašujućih zvukova rata, iz dana u dan”, rekao je UN-ov koordinator za hitnu pomoć.
Pojas Gaze jednostavno je postao „nenastanjiv”, rekao je.
Od početka rata ubijeno je više od 22.000 ljudi, velika većina njih su bili civili. Istovremeno, i dalje traju raketni napadi na Izrael i 120 talaca je još uvijek zatočeno u Pojasu Gaze, naglasio je Griffiths. Pozvao je obje strane da ispune svoje obveze prema međunarodnom pravu te je još jednom pozvao na hitan prekid rata. Masovna izraelska vojna operacija u Pojasu Gaze bila je navodno odmazda na koordinirani niz napada palestinske organizacije Hamas i drugih palestinskih skupina 7. listopada 2023.