U Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika, što je dva posto više nego 2011. godine. To su pokazali preliminarni rezultati popisa koje je danas saopćio direktor crnogorske Uprave za statistiku MONSTAT Miroslav Pejović. Popisano je 217.441 domaćinstvo i 396.873 stanova. Najveći broj stanovnika evidentiran je u Podgorici, Nikšiću, Baru i Bijelom Polju, a najmanji u Šavniku, Plužinama i Žabljaku. Konačni rezultati biće saopšteni u drugoj polovini godine, piše CDM.
“Prema preliminarnim rezultatima Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u 2023. godini, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika. Popisom su prikupljeni podaci o 217.441 domaćinstvu i 396.873 stana, dok je tokom faze prikupljanja podataka ukupno popisano 673.203 lica”, naveo je Pejović na današnjoj konferenciji za medije.
Istakao je da sada slijedi unos podataka prikupljenih tokom terenskog rada, primjena statističkih kontrola, njihova obrada.
“Napominjem da ovi podaci nisu prošli sveobuhvatan proces statističke obrade podataka i podložni su promjenama, odnosno reviziji do objavljivanja konačnih rezultata”, istakao je Pejović.
Pomoćnica direktora MONSTAT-a Snežana Remiković je saopćila da je u odnosu na Popis iz 2011. godine broj stanovnika porastao dva posto.
“Rast broj domaćinstava je nešto veći i imamo 217.441 domaćinstvo. Kada govorimo o stanovima, imamo najveći rast koji je zabilježen oko 26 odsto i odnosi se na 396.873 stana za koje su prikupljeni podaci”, navela je Remiković.
Ona je kazala da trenutno ne raspolažu sa podacima koliko je broj stranaca utjecao na broj stanovnika u Crnoj Gori, to će se znati kada se završi obrada podataka.
“Najviše je ljudi u Podgorici, Nikšiću, Baru, Bijelom Polju. U ove četiri općine je skoncentrisano nešto više od 50 posto stanovništva Crne Gore. U ostalim opštinama imamo značajno manji broj stanovnika. Najmanji broj stanovnika imamo u Šavniku, Plužinama i Žabljaku. Porast broja stanovnika je zabilježen u 13 općina”, istakla je Remiković.
Odgovarajući na to zašto nema podatka o naciji, vjeri i jeziku direktor MONSTAT-a, Pejović je naglasio da su današnji podaci na bazi izvedenih iz popisnih krugova, te da se radi o zbirnim vrijednostima, te da je nemoguće izvesti nijednu drugu karakteristiku ili obilježlje stanovništva a da podaci nisu unešeni.
“Jučer je završen izbor kandidata za operatere, koji će početi unos podataka 1.februara. Unos podatka će trajati do šest mjeseci, što ne znači da će trajati nužno šest mjeseci, možda ćemo završiti za tri mjeseca. Radiće se u dvije smjene i tek nakon unosa podataka, statističkih kontrola, obrada, imaćemo konkretne podatke. O svim podacima javnost će biti obavještena. Podaci dakle nisu uneseni, obrađeni i uporedivi sa konačnim podacima iz 2011. godine”, pojasnio je Pejović.
Popis u Crnoj gori održan je od 3. do 28. decembra, nakon što je njegov početak više puta prolongiran zbog zahtjeva opozicije i vijeća manje brojnih naroda da se prethodno ispune određeni uslovi za njegovo sprovođenje.