Štedi li Vlada Republike Srpske na djeci s poteškoćama u razvoju ili su centri za socijalni rad nezakonito dodjeljivali statuse roditeljima njegovateljima? O ovom pitanju glasno se polemiše u proteklih deset mjeseci, ali konkretnog odgovoa nema. Nezadovoljni roditelji iz cijele RS najavili su protestno okupljanje 29. februara u Banjaluci.
Od aprila prošle godine pojedinim roditeljima djece s poteškoćama u razvoju nadležni u RS oduzimaju statuse njegovatelja, a posljedično i simboličnu, ali njima značajnu, novčana pomoć. Zato su od MUP-a RS zatražili dozvolu za proteste u Banjaluci, 29 februara.
DRAGOSLAV ŠINIK, roditelj
Nažalost mi nemamo drugo rješenje. Ta djeca su i 100 posto invalidi, ali izvešćemo ih na ulice. Jer nema drugog rješenja.
Pažnju javnosti na evidentan problem roditelja njegovatelja skrenuo je opozicioni poslanik u NSRS Nebojša Drinić.
NEBOJŠA DRINIĆ, zastupnik u NSRS
Meni su se obraćali ti ljudi i molili za pomoć. Postavio sam poslaničko pitanje i ministar je vrlo konkretno odgovorio da su centri za socijalni rad nezakonito dodjeljivali te statuse.
Resorni ministar Alen Šeranić u medijskim istupima i danas ponavlja isto što je tvrdio u NSRS krajem prošle godine.
ALEN ŠERANIĆ, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS
Ono gdje je problem nastao su centri za socijalni rad koji su nezakonito dodjeljivali status roditeljima njegovateljima. Nismo mi nikome oduzeli pravo, već to pravo nije ni postojalo.
Ombudsman za djecu RS posebno problematičnim smatra podatak da roditelji gube status njegovatelj ako svoje dijete s poteškoćama u razvoju makar sat ostave u nekom od dnevnih centara ili škola.
GORDANA RAJIĆ, Ombudsman za djecu RS
Mi kao društvo se moramo prilagoditi njima, a ne oni nama.
Fondu dječije zaštite RS, iz kojeg se finansiraju i roditelji njegovatelji, za ovu godinu planirano je svega 40 miliona KM. Protesti najavljeni za 29. februar nisu prvi ove vrste u RS.