Kuba je u ponedjeljak potvrdila da je zatražila pomoć Svjetskog programa za hranu (WFP) zbog nestašice mlijeka u prahu za djecu, što je još jedan znak teškog gospodarskog stanja na tom komunističkom karipskom otoku. Kuba je u veljači prvi put priznala da se muči s osiguravanjem zaliha mlijeka. Domaća proizvodnja gotovo je propala, a osim mlijeka na izmaku su i gorivo te zalihe lijekova, javlja Reuters.
Više desetljeća stari sustav subvencija kojeg je uspostavio preminuli vođa Fidel Castro u stanju je raspada te se Kuba za pomoć obratila UN-ovoj agenciji.
“Kuba je zatražila pomoć WFP-a za kupovinu mlijeka u prahu kako bi zajamčila opskrbu mlijekom kubanskim djevojčicama i dječacima”, izvijestio je državni medij CubaDebate. Kao rezultat toga, uskoro će na Kubu pristati brod s 375 tona mlijeka u prahu koji je isplovio iz Brazila.
Ekonomska ograničenja, uključujući kontrolu cijena, kašnjenja u isplatama i birokratske odgode, predstavljaju značajne probleme u kubanskoj proizvodnji mlijeka. Poljoprivredni sektor, uvelike ovisan o državnoj potpori, nije mogao učinkovito zadovoljiti potrebe potrošača i industrije. Situaciju pogoršava neuspjeh vlade da se prilagodi tehničkoj i proizvodnoj stvarnosti, kao i tržišnim silama. Neki stručnjaci tvrde da je sektoru potrebno restrukturiranje kako bi radio slobodnije i učinkovitije, piše Havana Times.
Zemlja se također suočava i s nestašicom pšenice te je vlada morala smanjiti subvencije za kruh. Mlijeko u prahu i druge osnovne životne namirnice Kubancima se osiguravaju po subvencioniranim cijenama kroz racionalizaciju, ali kašnjenja i nedostatak zaliha su uobičajeni, posebno u vremenima ekonomskih poteškoća. Kuba za svoje gospodarske nedaće okrivljuje pandemiju covida-19 i postrožene američke sankcije u mandatu Donalda Trumpa. Kuba je, međutim, kupila još 500 tona mlijeka od SAD-a usprkos sankcijama zahvaljujući iznimci koja dozvoljava prodaju poljoprivrednih proizvoda.