Javna tribina pod nazivom “Prehrana mladih – izazovi savremenog doba” održana je u četvrtak u prostorijama Agromediteranskog fakulteta Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru.
Ideja za organizacijom ove tribine je anketni upitnik koji su proveli studenti studijskog programa „Nutricionizam“ u želji da istraže prehrambene navike svojih kolega, kao i kolega na drugim fakultetima Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru, navodi se u saopćenju organizatora.
U cilju bolje interpretacije rezultata, kao i mogućih preporuka, panelisti u ovoj tribini bili su jedna od najpoznatijih nutricionistkinja u Bosni i Hercegovini, Amela Ivković O’Reilly, magistrica nutricionizma Vlatka Živkušić i Aida Šukalić, predmetna profesorica na studijskom programu “Nutricionizam”.
Dekanica Agromediteranskog fakulteta “Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru, v. prof. Alisa Hadžiabulić je istakla da je nutricionizam je realativno nova naučna oblast i predstavlja primjenjenu prirodnu nauku o hrani i njezinom djelovanju na ljudski organizam.
Agromediteranski fakultet je prepoznao potrebu društva otvarajući ovaj studijski program i namjerava da igra značajnu ulogu u promociji zdravstveno ispravne hrane, kako u njenoj konzumaciji, tako i proizvodnji. Uzimajući u obzir tu proizvodnju, modernizovan je studijski program Biotehnika sa smjerovima Biljna proizvodnja, Ekološka poljoprivreda i IT u poljoprivredi.
Na tribini je istaknuto da danas nutricionisti imaju sve značajniju ulogu u kreiranju prehrambenih navika i očuvanja zdravlja pojedinca, a time i šire zajednice.
V. prof. Aida Šukalić, predmetna profesorica na studijskom programu “Nutricionizam”, ističe kako su studenti smjera Nutricionizam pokrenuvši ovo istraživanje dodatno naglasili posvećenost promociji zdravih prehrambenih navika unutar studentske zajednice. Ova studija proizlazi iz želje za dubljim razumijevanjem prehrambenih navika studenata, njihove svijesti o vlastitoj prehrani, te utjecaja okoline i loših navika na njihovu prehranu. Primijetili smo da prehrambene navike mladih, posebno studenata, imaju ključnu ulogu u formiranju dugoročnih zdravstvenih navika. Naš je cilj bio identificirati potencijalne izazove s kojima se studenti suočavaju u vezi s prehranom, te pružiti smjernice i preporuke kako bi se poboljšale te navike i potaknuo zdraviji način života među studentima.
S javne tribine organizatori su poslali poruku kako je problem prehrane studenata itekako prisutan i kako nepravilna prehrana predstavlja prijetnju po zdravlje mladih.
Panelistice poručuju da je održavanje navika pravilne prehrane za mlade važno, hraniti se redovno, količinski umjereno, raznoliko i uravnoteženo, ne izbacivati nijednu grupu namirnica iz prehrane, baviti se sportom, ne prihvaćati atraktivne trenutne društvene standarde vezane uz izgled, naučiti prihvaćati vlastitu sliku tijela, razvijati samopoštovanje i otpornost na stres, te se okružiti ljudima koji će im biti pozitivan primjer i podrška, dodaje se u saopćenju.