Zagreb, München, Rim, Beograd – Zračna luka Mostar od ovoga proljeća bit će izravno povezana s četiri velika međunarodna zračna huba, odnosno urbana središta koja omogućuju daljnje povezivanje s nizom drugih destinacije diljem Europe, ali i svijeta, a takvo što rezultat je napornog rada uprave i vlasti na svim razinama koji su prepoznali značaj Mostara kao regionalnog prometnog središta koje može generirati daljnji razvoj gospodarstva u nizu drugih lokalnih zajednica u ovom dijelu BiH.
Iz Mostara već redovito lete zrakoplovi Croatia Airlinesa do Zagreba, kompanije koja je dio najveće svjetske alijanse – Star Alliance, što u prijevodu znači da putnici iz Mostara u kratkom razdoblju mogu doći do niza drugih velikih europskih i svjetskih središta, piše Večernji list BiH.
Uskoro im se pridružuje i flota tvrtke Sky Alps koja će imati letove za Rim, Veronu, Bari i München. Od travnja se uspostavlja linija za Bari, od 30. travnja za München i Veronu, a od 2. svibnja 2024. godine izravnim letovima povezat će se Rim i Mostar. U Bariju se uvelike vesele mogućnosti ostvarivanja izravne zračne povezanosti s Mostarom. Pokretanje ove nove zračne veze između Barija i Mostara, izjavio je predsjednik Aeroporti di Puglia Antonio Maria Vasile, putnicima neće samo ponuditi povoljnu opciju putovanja između dvaju odredišta već će doprinijeti i jačanju gospodarskih veza, kulturnih, turističkih, ali, prije svega, vjerskih. Treća kompanija koja će letjeti za Mostar je Air Serbia. Prvi let na relaciji Mostar – Beograd bit će 15. travnja, uoči Međunarodnog sajma gospodarstva.
Direktor Zračne luke Mostar Marko Đuzel u razgovoru za Večernji list uputio je na procjene za ovu godinu, koje govore o znatnom rastu broja putnika, a što će sa sobom generirati i niz drugih prednosti u brojnim gospodarskim granama, a najviše u turizmu. Poznato je da su, uz Međugorje, kao središte vjerskog turizma u BiH, ali i sam Mostar, i druge općine i gradovi u ovom dijelu prepoznatljivi zbog svojega bogatog kulturno-povijesnog i prirodnog nasljeđa. Kada se tomu doda mogućnost učinkovitijeg povezivanja turističke ponude s nekim drugim oblicima gospodarstva, kao što je proizvodnja domaće hrane, dolazimo do potencijala multipliciranja vrijednosti u proizvodnom lancu. Nedavno je Đuzel u emisiji “Dobar dan, Mostar” naglasio i kako je protekla, 2023. bila godina stabilizacije Zračne luke Mostar.
– Mi smo od svibnja do 31. prosinca od 600 putnika stigli do broja od 20 tisuća i 500 putnika. Više od 6000 putnika prevezeno je redovitom zračnom linijom Zagreb – Mostar, a ostalo su bili čarter-letovi, podsjetio je on.
Zadovoljstvo razvojem situacije ne skriva ni mostarski gradonačelnik Mario Kordić koji je bio gost Klix Studija s Emelom Burdžović te koji je tom prilikom kazao kako očekuje da će Zračna luka Mostar ove godine imati 50.000 putnika. Kordić je i nešto ranije, tijekom nedavnog potpisivanja ugovora kompanije Air Serbia i Zračne luke Mostar, uputio na ukupni potencijal razvoja Mostara, ali i Hercegovine u cjelini, naglasivši pritom značaj povezivanja s četiri velika središta.
– Ambicije su bile mnogo skromnije prije tri godine, kad smo razgovarali i razmišljali kako Zračnu luku Mostar ponovno vratiti na ono mjesto gdje treba biti, odnosno da bude generator razvoja Hercegovine i Mostara, a danas sa zadovoljstvom mogu reći da smo napravili očekivani rezultat i da Mostar ima četiri značajna huba, odnosno središta, i to München, Rim, Beograd i Zagreb. To znači da smo povezani s gotovo cijelim svijetom – istaknuo je Kordić.
Nove mogućnosti
Vrijednost povezivanja s hubovima oslikava se kroz mogućnosti koje će biti iznimno cijenjene iz kuta poslovne zajednice koja danas traži što brže i učinkovitije pravce prometnog uvezivanja kao važnog preduvjeta za realizaciju različitih oblika investiranja. Iseljeništvo također dobiva mogućnost bržeg dolaska u BiH, dok je iz kuta turizma, osim što svaki od navedenih gradova nudi pregršt znamenitosti za vidjeti, važno za naglasiti kako oni predstavljaju svojevrsnu prometnu žilu kucavicu prema drugim brojnim europskim i svjetskim urbanim središtima. Naravno, vrijedi i obrnut zaključak – svi oni koji žele upoznati BiH koja sve bolje kotira na svjetskim turističkim kartama, sada će imati veću dostupnost letova.
(Večernji.ba)