Zbog svakodnevnog odliva radne snage i Hrvatska, kao i naša zemlja, u stalnoj je potrazi za radnicima. Sve do prošle godine najbrojniji strani radnici u Hrvatskoj bili su iz BiH i Srbije, dok su ih ove godine pretekli radnici Nepala. Najviše dozvola za boravak i rad u toj zemlji izdato je u građevinarstvu, te u turizmu i ugostiteljstvu. Stručnjaci procjenjuju, da bi se sličan scenario brzo mogao dogoditi i u BiH.
Ukoliko sjednete popiti kavu ili želite ručati u samom središtu Zagreba vrlo vjerojatno će vas poslužiti strani radnik. Uslužne djelatnosti, građevinarstvo, turizam, zbog odilva domaće radne snage, preuzeli su Nepalci, Indijci, Uzbekistanci, Filipnici i drugi. Sreću u Hrvatskoj, prije deset mjeseci odlučio je potražiti i Nepalac Amirt. Zaposlio se u agenciji za dostavu hrane.
AMRIT KUMAR RAI, radnik iz Nepala
“Hrvatska je jako lijepa, narod u ovoj zemlji je dosta dobronamjeran. Ne znam zašto sam izabrao baš ovu zemlju, ali planiram za sada ostati.”
U Republici Hrvatskoj u ovom trenutku nedostaje oko 200.000 radnika u svim gospodarstvenim sektorima. Samo u prošloj godini izdato je oko 172.000 radnih dozvola za radnike iz trećih zemlja. Potrebe za radnom snagom i dalje rastu, tako da će situacija i u ovoj godini biti slična kao u prošloj.
A samo u prva tri mjeseca ove godine već je izdato više od 50 000 novih radnih dozvola za boravak i rad. Najbrojiniji strani djelatnici više nisu oni iz BiH i Srbije, nego radnici iz Nepala, te drugih zemalja sa azijskog kontinenta.
Prije dvije godine iz Žepča u Zagreb preselila se i Franciska Udovičić. Do sada je promijenila nekoliko poslova. Trenutačno radi u jednoj predškolskoj ustanovi.
FRANCISKA UDOVIČIĆ, Žepče, BiH
“Zagreb nije danas kao što je bio nekada prije. Ima dosta mogućnosti. Grad je otvoren za zapošljavanje i mladih osoba i stranih državljana. Ovisno što koga zanima, može naći posao i u struci. Mogućnosti ima, ovisno o afinitetima.”
Vlasti Republike Hrvatske, suočene s demografskim proglemima i odlivom radne sange, prošle godine donijele su mjere koje potiču doseljavanje novih stanovnika i olakšavaju im uključivanje u svakodnevni život. U proceduri je i donošenje novog Zakona o strancima.
PREDRAG BEJAKOVIĆ, ekonomski analitičar
“Iako prema nekom neslužbenom istraživanju koje sam proveo izgleda da su poslodavci zadovoljni sa radnicima iz Nepala, Bangladeša, kao pouzdanim, savjesnim, posvećenim radu. Oni su naizgled jeftiniji od radnik iz Hrvatske, ali u cjelini i nisu jer poslodavac mora brinuti o njihovom smještaju, ima neke dodatne troškove koje kod radnika iz Hrvatske i susjednih zemlaja možda i nema”.
Predviđanja Hrvatske udruge poslodavaca govore da će u Hrvatskoj za sedam godina biti oko 500 000 stranih djelatnika, oko četvrtine radne snage. Oni se vrlo često susreću s nizom problema, od neprijavljivanja, jezične barijere, do verbalnih i fizičkih napada.