U parku Kantonalne bolnice „Dr. Safet Mujić“ u Mostaru danas je na svečan način otkriven spomenik u znak sjećanja na pripadnike ratne bolnice Armije RBiH. Spomenik su otkrili prim. dr. Snježana Milavić i Mila Pantić, dugogodišnja medicinska sestra.
“Ideja građana Mostara i dijaspore je bila da u krugu ove bolnice postoji spomenik Ratnoj bolnici u Mostaru, koja je egzistirala u periodu od 1993. do 1996. godine. Jednostavno da obilježimo mjesto koje im pripada iz razloga što su oni stvorili preduslove za postojanje ove bolnice. Mi kao njihovi nasljednici smo obavezni da im budemo zahvalni i da pamtimo. Samim tim smo smatrali da je nekako prirodno da spomenik njima bude u krugu ove bolnice. Ovo nije samo običan čin postavljanja ploče, već je to čin poštovanja i zahvalnosti i trajnog sjećanja na sve hrabre ljekare, posebno na dr. Dragana Milavića i dr. Zlatka Skikića i svo medicinsko osoblje tadašnje Ratne bolnice koji su svojim životom posvetili služenju i spašavanju drugih u najtežim vremenima”, rekla je dr. Lamija Duranović, direktorica Kantonalne bolnice „Dr. Safet Mujić“.
Mostarska ratna bolnica formirana je u januaru 1993. i na početku je služila kao sanitet Mostarske brigade Armije RBiH i IV Korpusa Armije BiH. Posebno težak period u radu bolnice je bio od maja 1993. godine do marta 1994. Na čelu ratne bolnice bili su šef saniteta Komande 4. korpusa Armije RBiH dr. Dragan Milavić i hirurg dr. Zlatko Skikić. Tokom rata, u izvršenju svoje humane misije poginulo je 12 radnika Ratne bolnice, a njih 60 je ranjeno.
“Poslije trideset godina mislim da smo zaslužili ovo bili puno prije. Sretan sam da smo poslije trideset godina dočekali da se napokon i to vrednuje što smo mi uradili. Inače, niko do sada nije. Pripadnici Ratne bolnice imaju priznato devet mjeseci ratnog vojnog staža vojnog , ostalo ništa nemamo. Cijelo vrijeme smo bili tu ništa nam nije bilo priznato. Sami smo obilježavali godišnjice. Osjećam se ponosno, u nenormalnim uslovima smo radilo, nismo imali struje, vode, operacije su bile pod svijećama. Ali, eto hvala Bogu nikad se nije desila sepsa, bilo je iz vene u venu davanje krvi sve je to funkcionisalo, i hvala Bogu preživjeli smo”, rekao je Ahmed Spahić, član Ratne bolnice.