Parlament Gruzije je glasao za usvajanje zakona o “stranim agentima” koji protivnici osuđuju kao korak prema gušenju civilnog društva, piše Guardian.
Većina poslanika podržala je zakon na glasanju uprkos kontinuiranim protestima koji su doveli na stotine hiljada ljudi na ulice glavnog grada, Tbilisija. U proteklim danima, policija je optužena za premlaćivanje demonstranata koji su se okupili ispred parlamenta, a u utorak se nasilje proširilo i na samu skupštinu.
Jednog poslanika iz vladajuće stranke Gruzijski Sanj je obezbjeđenje moralo zaustaviti kada se naglo približavao lideru glavne opozicione stranke, Levanu Khabeishviliju. Prema zakonu, mediji ili civilno društvo u Gruziji koji primaju više od 20% svojih sredstava iz inostranstva morat će se registrovati kao “organizacije koje služe interesima strane sile“.
Američki State Department naveo je da je zakon “inspirisan Kremljem” jer podsjeća na zakon koji Vladimir Putin uveo u Rusiji 2012. godine. Premijer Gruzije, Irakli Kobakhidze, ranije se sastao s pomoćnikom državnog sekretara SAD-a za evropske i evrazijske poslove, Jimom O'Brienom, u Tbilisiju kako bi razgovarao o zabrinutostima Washingtona.
Prema uredu premijera, Kobakhidze je “objasnio Jimu O'Brienu potrebu za usvajanjem zakona ‘O transparentnosti stranog uticaja’” i ponovio “spremnost rukovodećeg tima da pažljivo razmotri sve pravne komentare međunarodnih partnera u okviru postupka veta”.
Predsjednica Gruzije, Salome Zourabichvili, izjavila je da će staviti veto na zakon, ali vladajuća stranka ima dovoljan broj poslanika u parlamentu da je preglasa. Gruzijska vlada tvrdi da se u zakonu samo radi o transparentnosti.