Sa prvim toplim danima počela je i turistička sezona u Mostaru. Ono što bi trebalo biti dobar početak za turističke radnike uglavnom se pojavom većih grupa turista pretvara u noćnu moru zbog sve češćih slučajeva džeparenja. Posljednji veći slučaj krađe zabilježen je, prema podacima MUP-a HNK, 1. maja kada je bez ličnih dokumenata, bankovnih kartica i 900 eura ostala talijanska državljanka. Turistički radnici pozivaju nadležne da hitno nađu rješenje.
Ovim problemom najviše su pogođeni turistički vodiči čije grupe su najčešće meta dežparoša. Metoda je uvijek ista, kaže nam turistički vodič Dženan Durakovič. Džeparoši se umiješaju među turiste dok se kreću u grupama i kradu im telefone, novčanike i nakit.
“Gubimo kontakte, gubimo poslovne relacije sa mnogobrojnim agencijama, dolaze nam crveni alarmi od raznih tur operatera da se izbjegava Mostar kao turistička destinacija upravo zbog džeparenja. Sjećam se kada je Mostarom operirao broj od dvije-tri džeparoške, sada je taj broj već narastao na 15-20 osoba”, ističe Duraković.
Nerijetko, kaže nam Duraković, vodiči sami savladaju džeparoše i zadrže ih do dolaska policije. Ono što je na koncu potrebno je dugoročno rješenje, jer se, kako nam kaže, radi o organizovanim grupama zbog kojih vodiči dobijaju prijetnje.
“Oni su dovoljno razočarani po pitanju gubitka dokumenata gdje moraju provesti cijeli dan u stanici, zatim ostat bez novca, bez dokumenata i to je proces koji svakako narušava ugled grada. Dakle ovo je pitanje i problem koji se treba što prije riješiti”, naglašava Duraković.
Turistički vodiči okupljeni u neformalno udruženje obratili su se otvorenim pismom na više adresa. Pisali su Gradskoj upravi i Turističkoj zajednici Grada Mostara. Iz Gradske uprave uputili su nas na Iz turističke zajednice Grada Mostara upozoravaju na velike posljedice koje ovaj problem može ostaviti na turizam.
“Ja sam poslala dopise Gradu Mostaru, MUP-u, nadležnim institucijama i ovim putem ih pozivam na saradnju da riješimo ovaj problem. Dakle mi možemo biti zadovoljni turističkom sezonom, ali taj intenzitet društvenih mreža gdje će turisti zasigurno reći da su pokradeni, to se vrlo brzo širi i takav imidž Mostaru i BiH apsolutno ne treba”, navodi Elvira Ćemalović, direktorica Turističke zajednice Mostar.
O ovom pitanju raspravljalo se i na protekloj sjednici Skupštine HNK. Zastupnik Harun Kurtović podnio je inicijativu pred skupštinom za hitno iznalaženje rješenja za ovaj problem. Posebno se referišući na reakciju MUP-a HNK.
“Mislim da bi oni prvenstveno ovaj problem trebali tretirati na drugi način jer sada ga tretiraju kao oblik prekršaja, a smatram da je to organizovana priča i mislim da MUP treba konkretno ući u srž problema i pristupiti na način da se dokaže da je to organizovan kriminal”, kaže Harun Kurtović, zastupnik u Skupštini HNK.
Kontaktirali smo ministarstvo unutrašnjih poslova HNK iz kojeg nismo uspjeli dobiti izjavu jer je ministar službeno odsutan. Problem je ipak sistemski i puno širi i od samog MUP-a kojem već dugo nedostaje policijskih službenika, a posebno zabrinjava činjenica da će ih u idućoj godini biti još manje jer, kako je ranije najavljeno, više od 300 policajaca tokom 2025. će otići u penziju.